Nenávistnými příspěvky na sociálních sítích se v Německu zabývá zvláštní soudní oddělení. To vybrané statusy a komentáře nejen maže, ale i s úspěchem trestněprávně stíhá.
Je tomu tak zatím jen v Severním Porýní-Vestfálsku, nicméně mají dobré výsledky a další spolkové země se k postihování pisatelů nenávistných příspěvků chystají zřídit podobný systém. U prokuratury v Kolíně nad Rýnem působí od roku 2016 Ústředí oddělení Cybercrime. Jeho úkolem je od loňského roku trestněprávní stíhání nenávistných či štvavých příspěvků na sociálních sítích. Od února 2018 do tohoto oddělení došlo na 385 oznámení, z nichž 185 případů justice vyšetřuje. Co je čeká, zpočátku nikdo netušil, snad větší počet oznámení. To se ale ještě může naplnit, neboť jich už teď přibývá.
Útvar si zpravidla bere na mušku příspěvky hanobící národ, rasu nebo přesvědčení, případně příspěvky vyzývající k páchání trestné činnosti. Celkem 75 obviněných se již podařilo identifikovat. „Pokaždé ustrnou v naprostém údivu, když jim u dveří zazvoní policie,“ sdělil deníku Sueddeutsche Zeitung prokurátor Christoph Hebbecker, který má toto oddělení na starosti.
Bezzubé není teoreticky ani vůči anonymním pisatelům, pátrání po nich má ale velká úskalí. „Servery by musely být v Německu,“ vysvětluje s tím, že v opačném případě musí podat justiční žádost o právní pomoc, což je podle jeho slov komplikované. Vyšetřování je často možné jen za předpokladu, že nárok na poskytnutí informací vzniká i podle práva státu, v němž jsou předmětná data uložena. „Německá prokuratura nemůže nutit Facebook ani jiné, aby vydávali data,“ popisuje prokurátor. Na druhou stranu spousta informací je na Facebooku volně dostupných a němečtí vyšetřovatelé s nimi pracují. „Úředníci ze Zemského kriminálního úřadu jsou na to vyškolení,“ ujišťuje prokurátor a dodává, že s justicí spolupracuje čím dál víc platforem.
Žádná z velkých firem jako jsou Google, Youtube, Facebook nebo Twitter německým vyšetřovatelům součinnost úplně neodmítá. „Mají rezervy, ale ochotu spolupracovat projevují,“ přiznává jim Hebbecker s tím, že jak Facebook, tak i Google, ale i Twitter v Německu školí soudce a prokurátory ohledně podávání žádostí o informace. „Zlepšuje se to, odpovídají rychleji než dřív. Fázi, kdy byla možná jen výměna přátelských frází, je za námi,“ pochvaluje si prokurátor.
Pro poskytovatele sociálních platforem není v ničem výhodné, jestliže jejich jazyk i chování jejich uživatelů hrubne. Přicházejí kvůli tomu o lidi, kteří by se chtěli bavit normálně. Jedním z vítaných důsledků zákroků proti nenávistným příspěvkům je postupné vytěsňování jejich pisatelů. „Mnozí přecházejí z Facebooku na vk.com, což je z Ruska provozovaný portál. Uživatelé si tam neberou servítky a maže se tam méně než na zavedených platformách,“ dodává Hebbecker.
Pisatele nenávistných příspěvků Němci postihují zejména se zřetelem na potenciální preventivní dopad restrikcí. „Pokud se nám povede zprostředkovat dojem, že trestní stíhání za šíření nenávisti na síti je realistický scénář, pak dosáhneme odstrašujícího účinku,“ míní prokurátor s tím, že kdo šíří nenávist, musí počítat s policejní návštěvou.
V Česku podobná iniciativa zatím chybí. Podle reportéra serveru Forum 24 Viléma Bessera, který ze studijních důvodů pravidelně navštěvuje oficiální profil Jiřího Ovčáčka, Tomia Okamury a profily sdružující příznivce dalších populistů, se v prostředí českého internetu, resp. sociálních sítí nic nezlepšuje. „Vypadá to, že jsme si zvykli, že každý může plácat, co chce,“ hodnotí situaci Besser.