Spolkový kancléř Olaf Scholz navzdory rozpočtové krizi přislíbil další pomoc Ukrajině v její obraně před ruskou ozbrojenou agresí. Německo bude Ukrajině nadále pomáhat finančně i zbraněmi, prohlásil Scholz ve vystoupení na sjezdu své sociální demokracie (SPD). Prohlásil také, že rozpočtová krize, se kterou se Německo potýká a kvůli které země stále nemá rozpočet pro rok 2024, je řešitelný problém a že na nápravě jeho vláda intenzivně pracuje.
„Neměl by a nesmí očekávat, že polevíme,“ řekl spolustraníkům Scholz na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Dále zdůraznil, že Německo musí být schopno v pomoci pokračovat a případně ji také zvýšit. Budou přijata rozhodnutí, „která nám umožní v tom pokračovat“, řekl kancléř. Zároveň řekl, že je zřejmé, že válka brzy neskončí.
Německo je v současné době po Spojených státech druhým největším podporovatelem Ukrajiny. Berlín ve velkém měřítku dodává zbraně včetně tanků, těžkého dělostřelectva a systémů protivzdušné obrany.
Scholz vyzdvihl kancléře z řad SPD, kteří se v minulosti vždy snažili o porozumění s Ruskem. „Putin to ale všechno zahodil,“ řekl. Poznamenal, že německá sociální demokracie je stranou míru a že jejím cílem je to, aby se malé evropské země nemusely bát svých větších sousedů.
Rozpočtovou krizi, což bylo s napětím očekávané téma, označil za velmi složitý úkol, neboť je nutné dosáhnout široké shody. „Jsem si ale jistý, že se nám podaří najít řešení, které tuto zemi posune dál,“ řekl. „Nedojde k žádné demontáži sociálního státu,“ ujistil s tím, že to platí i pro občanský příjem. To je sociální dávka, kterou Německo nahradilo podporu v nezaměstnanosti. Opoziční konzervativní unie CDU/CSU a také vládní liberální demokraté FDP navrhují kvůli rozpočtovým problémům dávky omezit, to ale Scholz odmítl.
V projevu kancléř vypočítal i další krize, kterým Německo muselo čelit a kterým stále čelí. Zdůraznil, že jeho vláda dokázala zemi provést loňskou zimou, která byla kvůli omezenému zásobování energetickými surovinami z Ruska a vysokým cenám energií náročná. „Jednali jsme rychle,“ řekl.
O situaci na Blízkém východě řekl, že Berlín stojí na straně Izraele, uznává jeho právo na obranu a podporuje myšlenku dvoustátního mírového uspořádání, kdy by vedle židovského existoval palestinský stát. Zdůraznil, že Německo bude tvrdě postupovat proti antisemitismu a že protižidovské nálady v ulicích nepřipustí.
Hovořil také o migrační krizi, kvůli které Německo v polovině října obnovilo kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem. Německo podle Scholze nezruší ústavní právo na azyl, přesto ale potřebuje reformy k omezení nelegální migrace. O legální přistěhovalectví však Německo podle kancléře stojí. „Chceme, aby země byla otevřená těm, kteří zde chtějí pracovat a rozvíjet náš blahobyt,“ řekl na sjezdu své strany.
Scholze straníci přivítali bouřlivým potleskem, kvůli kterému musel úvod projevu přerušit. „Děkuji vám za tento symbol podpory a solidarity,“ ocenil kancléř delegáty za potlesk. Připomenul úspěch strany před dvěma lety ve spolkových volbách, které SPD vynesly post kancléře a postavení hlavní vládní strany. Poznamenal, že dva roky před volbami málokdo očekával vítězství sociálních demokratů a že strana i přes kritická hodnocení velmi dobře spolupracovala a spolupracuje. „A bude tomu tak nadále,“ řekl.
SPD nyní v průzkumech veřejného mínění dosáhla dna, hlas by jí podle institutů Forsa či Infratest dimap dalo jen 14 procent voličů. V roce 2021 přitom volby vyhrála s 25,7 procentem. DPA poznamenala, že SPD je na tom nyní dva roky před spolkovými volbami v roce 2025 podobně jako v roce 2019.
Navzdory neochotě dodat Ukrajině své střely Taurus Německo nadále podporuje ukrajinský boj proti agresorovi. V posledním balíčku pomoci napadené zemi dodá 80 bojových vozidel pěchoty Marder s municí a náhradními díly, 30 tanků Leopard 1 A5, 60 vozidel Bandvagn 206 a další vozidla, munici i zbraně.