Snížení dodávek ruského plynu začíná řešit Německo už nyní. Postupně se ve velkých městech budou vypínat osvětlení na veřejných místech, stejný osud patrně potká i topení. V Hannoveru se již neohřívá voda v bazénech a v muzeích se vypnulo osvětlení.
Hlavní a největší město německé spolkové země Dolní Sasko podle zprávy The Times jako první zareagovalo na chystaný nedostatek plynu, který bude způsoben snížením dodávek z Ruska. Vzhledem k tomu, že Německo před začátkem války na Ukrajině nakupovalo přes polovinu své spotřeby zemního plynu právě v Rusku, musí nyní přijmout opatření, díky nimž se v zimě nedostane do problémů.
Proto v Hannoveru vypnuli vytápění ve veřejných budovách či bazénech a osvětlení v muzeích. Vzhledem k tomu, že Gazprom omezil dodávky plynu o celých dvacet procent, musí i dolnosaská metropole snížit spotřebu. Starosta Hannoveru Belit Onay uvedl, že konkrétně se bude jednat o 15 procent, které bude muset město „ušetřit“.
I když je Hannover zatím prvním evropským městem, které přistoupilo k tak rázné úspoře energií, dá se očekávat, že další se přidají velmi brzy. Britský deník uvádí, že se očekává, že zákaz ohřevu vody a vytápění ve veřejných budovách bude uplatňován od dubna do září každého roku. Termostaty v domácnostech pak údajně budou po zbytek roku nastaveny na 20 °C.
Snahu připravit se na energetickou krizi reflektoval i Berlín. Od středečního večera hlavní německé město začalo vypínat osvětlení historických památek. Do tmy se tak ponořilo šest významných objektů. Následovat budou i další, včetně Státní opery a paláce Charlottenburg.