Evropská unie je v přístupu k uprchlické otázce pomalá a chybí jí pružnost. To alespoň tvrdí zástupci Německa, kteří by rádi od EU viděli jednotnou azylovou politiku evropského bloku, přerozdělení běženců či sjednocení standardů péče o uprchlíky. Němcům vadí, že současnou tíhu krize musí řešit jen několik států Unie a trvají na zavedení pevných kvót pro všechny členské země.
Evropská unie prý moc váhá a musí zavést kvóty
Současný rozpor mezi Německem a Evropskou unií zahájila slova Gerda Müller. „Váhavost Evropské unie je neúnosná,“ prohlásil německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. S tímto tvrzením Evropská komise důrazně nesouhlasí a nařčení z nečinnosti odmítá. „Úspěchu můžeme dosáhnout jen tehdy, když budeme pracovat společně, ne proti sobě,“ citovala agentura DPA prohlášení komise.
Češi chtějí dobrovolné přijímání migrantů
Vysocí němečtí politikové, jako jsou například vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, kritizují nynější situaci a jako jediné řešení vidí zavádění kvót. Ty jsou však v Evropě citlivým tématem a například Česká republika nebo Británie jsou zásadně proti a chtějí, aby platila původní dohoda. Podle ní si členské státy EU v následujících dvou letech přerozdělí 60.000 migrantů. Dohoda však stále není dořešena do detailů a nikdo neví, podle jakého klíče se zemím budou migranti přidělovat.
Ministr marně žádá o miliardy eur
Gerd Müller také žádá po EU deset miliard eur, které by po schválení programu okamžité pomoci putovaly do členských států na vybudování nouzových přijímacích center. Tento požadavek německého ministra však s největší pravděpodobností zůstane nevyslyšen. Evropská komise totiž tvrdí, že není technicky a právně možné takovou podporu poskytnout.
Podmínky pro běžence nejsou všude stejné
Komise by podle Müllera měla zapracovat i na nejednotnosti přístupu jednotlivých států, které se k migrantům chovají velmi různě. „V Německu máme přiměřené humanitární standardy pro ubytování, lékařskou péči, kapesné a další,“ vyjmenovává ministr výhody Německa. „Mnoho unijních zemí má omezené standardy. Důstojné ubytování musí být k dispozici ve všech unijních státech, ne jen v Německu,“ kritizuje Müller.
Německo se letos potýká s mimořádnou uprchlickou vlnou. Podle vládní prognózy dorazí letos do země až 800.000 běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014. Příliv běženců vyvolává i napětí v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku, ojedinělé nejsou také demonstrace proti přijímání běženců.