Německo stojí rozhodně po boku Izraele, který má právo se bránit proti barbarským a teroristickým útokům palestinského radikálního hnutí Hamás. Ve svém čtvrtečním projevu ve Spolkovém sněmu to prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Ten zároveň varoval každého, kdo by chtěl činy Hamásu využít k útoku na Izrael. Kancléř kritizoval Írán za podporu Hamásu a označil mlčení palestinské autonomie a jejího šéfa Mahmúda Abbáse za ostudné. Rovněž řekl, že Německo na svém území nestrpí antisemitismus, proto zakáže spolky podporující Hamás.
„Bezpečnost Izraele a jeho obyvatel musí být obnovena, proto se Izrael musí bránit. Místo Německa je jen jediné, a to po boku Izraele. Bezpečnost Izraele je německým státním zájmem,“ řekl Scholz. Poznamenal, že Německo nese za bezpečnost Izraele mimořádnou historickou odpovědnost vzhledem k holokaustu, kdy se nacisté pokusili židovskou populaci vyvraždit.
Kancléř řekl, že se obává toho, jak k událostem v Izraeli přistoupí libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které činy Hamásu podporuje a které se opírá o Írán. „Vyzýváme všechny v regiony, aby se nepokoušeli situace zneužít. Bylo by jasnou chybou Izrael napadnout,“ řekl Scholz.
Scholz rovněž prohlásil, že Německo bude nadále usilovat o mírové řešení dlouhodobého konfliktu v oblasti. „V nynější situaci je potřeba využít všechny kontakty, které mohou pomoci,“ řekl. Kancléř chce proto jednat s představiteli Egypta, Turecka, Jordánska a ve čtvrtek se v Berlíně setká s katarským emírem Tamimem bin Hamad Sáním.
Dalším důležitým bodem Scholzova projevu, který z tribuny poslouchal izraelský velvyslanec Ron Prosor, byly antisemitské projevy v Německu v posledních dnech. „Antisemitismus nebudeme trpět. Naše bezpečnostní úřady se všemi důsledky zasáhnou,“ řekl. Dodal, že spolky podporující činy Hamásu budou v Německu zakázány. Konkrétně zmínil síť Samidún, podporující palestinské vězně. Její příslušníci v Berlíně na oslavu sobotního útoku Hamásu rozdávali kolemjdoucím sladkosti. Hamás je v Evropské unii na seznamu teroristických organizací.
Scholz poslancům řekl, že postrádá jasné odsouzení útoku Hamásu palestinskou autonomií a jejím šéfem Abbásem. „Vaše mlčení je zahanbující,“ řekl. Zmínil, že Německo nyní prověřuje, zda německé platby na podporu palestinských území pomáhají posílit mír v regionu a bezpečnost Izraele. „Dokud revize neskončí, nepošleme žádné nové peníze,“ řekl.
Podobně se vyjádřil šéf poslanecké frakce opoziční konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz. „Kdo chce zničit Izrael, kdo zlehčuje holokaust, ten nesmí dostat žádné peníze německých daňových poplatníků,“ řekl Merz. Za nezbytné pak označil to, aby Německo neochvějně stálo za Izraelem.
„Můžete se na nás spolehnout. Uděláme vše, abychom vám pomohli,“ ujistila Izraelce spolupředsedkyně poslanecké frakce vládních Zelených Katharina Drögeová.
Na stranu Izraele se postavila i pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD). Její bývalý šéf a nynější čestný předseda Alexander Gauland požaduje okamžité zastavení plateb palestinským organizacím. Také kritizoval to, že vyjádření solidarity Izraelcům nepomůže a teroristům neuškodí. „Na barbarské útoky je třeba radikálně odpovědět,“ řekl.
Gauland dodal, že je nepřijatelné, aby se v Německu konaly oslavy řádění Hamásu. „Skandování hesel Hamás, Hamás a Židé do plynu, to je neúnosné,“ řekl. Sám Gauland přitom období nacismu, kdy Německo Židy pronásledovalo a masově vraždilo, v minulosti zlehčoval. „(Adolf) Hitler a nacisté jsou jen ptačí trus na více než tisíci letech úspěšných německých dějin,“ řekl v roce 2018 na sjezdu mládežnické organizace AfD.