Německý ministr zahraničí Heiko Maas přirovnal demonstrace v Bělorusku k pražskému jaru před 52 lety. „Na pozadí vývoje v Bělorusku dostávají události roku 1968 nový aktuální rozměr. I Bělorusové požadují ve své zemi změnu,“ prohlásil šéf německé diplomacie v pátek v Berlíně před svým odletem na Slovensko a vyzval samozvaného prezidenta Alexandra Lukašenka k dialogu.
„Vedení v Minsku proto musí konečně pohledět realitě do očí: Cesta z krize vede jen přes dialog s běloruskou občanskou společností,“ vzkázal do Minsku. Maas na Slovensku po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérem Igorem Matovičem položil se svým protějškem Ivanem Korčokem věnec k památníku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968. Maas připomněl, že i občané někdejšího Československa během tzv. pražského jara doufali ve větší svobody a lepší život.
Maas ujistil, že Německo spolu s Evropskou unií vyvine tlak na Lukašenkův režim, informoval deník FAZ. V paralele k ruské vojenské invazi do Československa připomněl, že i tenkrát lidé usilovali o větší míru svobody. Přirovnání situace v Bělorusku k aktuálně připomínané invazi má své opodstatnění v okupaci ukrajinského poloostrova Krym, ozbrojených akcích Ruska na východě Ukrajiny, v Gruzii a dalších zemích, které považuje za jakési své nárazníkové zóny. Obavy ale především vzbudily nedávné přesuny konvojů neoznačených vojenských aut na rusko-běloruské hranici. Státy EU proto také vyzvaly Rusko, aby do dění v Bělorusku vojensky nezasahovalo.
Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala své stoupence, aby se nenechali zastrašit. Běloruská opozice nehledě na výhrůžky samozvaného prezidenta Lukašenka vyzvala k celostátním stávkám.