Premiér Petr Fiala v tomto týdnu pronesl „projev k národu“, jak svou řeč nazval. Šlo o sdělení občanům v souvislosti se zvyšováním cen energií, které řadu lidí děsí, a představil plán, jakým způsobem by se Česko mělo zbavit závislosti na Rusku. Sledovat reakce na projev předsedy vlády je skutečně více než zajímavé.
Tak předně je tu velká debata o tom, zda „by nestačila tiskovka“. Když vynecháme na jazyk se deroucí větu, že kdyby Fiala nepromluvil, bylo by zase špatně, že nic neřekl, je dobré připomenout některé technikálie. Tiskovou konferenci odvysílá ČT 24, případně se něco z ní objeví v hlavních zprávách. Fialův projev byl vysílán ve všech hlavních televizích tak, jak tomu bylo u jeho předchůdců. Dopad byl tedy nesrovnatelný a mířil i na ty, kteří politiku běžně nesledují. Mezi touto skupinou občanů může logicky být mnoho lidí ohrožených chudobou.
S kritikou projevu souvisí také dojem, že se snad zapomnělo na to, jak často a jakým způsobem využíval této premiérské výsady Andrej Babiš. Nedozvěděli jsme se od něj nikdy nic, jeho řeči k občanům během pandemie covidu jen doplňovaly chaotické blábolení na tiskových konferencích, PR týmu Marka Prchala šlo prostě jen o další prostor v médiích.
Když k občanům hovoří prezident republiky, nikomu to divné nepřipadá. Česko ale prezidenta nemá, ten, kdo vyplňuje jeho místo, nepracuje, o občany se nezajímá a vůbec se je nesnaží uklidnit. I proto je dobře, že se to Fiala pokusil udělat, pro mnoho lidí je opravdu důležité, když jim politik takovýmto způsobem dá najevo, že se o ně zajímá.
Pak je tu obsah projevu. Dozvěděli jsme se, že premiér nemluvil o problémech Starostů a nezávislých a o kauze kolem Petra Hlubučka, což asi měl. Zde se ukazuje pragocentrické uvažování mnohých lidí. Ano, máme tu nějaká odhalení, odposlechy i zatýkání, ale běžných občanů se to – na rozdíl od chvíle, kdy nemohou zaplatit složenku – nijak nedotýká.
Nemusíme souhlasit s vládními kroky, které mají bránit krizi, o tom je legitimní a důležité vést diskuzi. Například pětitisícový příspěvek na dítě opravdu není žádným systémovým řešením, to je pravda. Ale že se někomu Fialův projev nelíbil kvůli názvu nebo kvůli tomu, že jeho obsahem bylo něco jiného, než dotyčný čekal, to už vypadá spíše na kritiku pro kritiku. Zejména u některých politických komentátorů jde o oblíbenou činnost.