Socha maršála Koněva, která vyvolala celou řadu sporů, zamířila v pátek 3. dubna po několika měsících dohadů z náměstí Interbrigády v Praze 6 do městského Muzea paměti 20. století. Na místě byl od rána jeřáb a akci potvrdil i starosta městské části Ondřej Kolář. Už se ozvala i Ruská federace.
„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ zavtipkoval Kolář na svém facebookovém profilu.
Na přesun si okamžitě postěžoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Opoziční politici, kteří nechali pokoutně odstranit sochu Koněva a zjevně k tomu zneužili krizovou situaci v zemi, jsou ostudou České republiky. Tleskají jim extremisté. Slušní lidé se stydí za to, že v roce 2020 může někdo plivat po osvoboditeli Osvětimi a naší vlasti,“ napsal na Twitter.
Nesouhlas vyjádřilo i Rusko. „Vyjadřujeme rázný protest proti vandalským činům odvázaných municipálních činitelů. Hodnotíme to jako krok, který není přátelský, a je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993,“ uvedlo ruské velvyslanectví na Facebooku. Podle ambasády bylo porušeno ustanovení, podle kterého má Česko zajišťovat ochranu ruských vojenských památek na svém území.
Ivan Stěpanovič Koněv se na konci druhé světové války podílel na osvobození části Polska, Slezska a Saska a také Prahy. Později velel krvavému potlačení povstání v Maďarsku a působil i v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi. Jeho bronzová socha v nadživotní velikosti stojí v Praze 6 od května 1980. V posledních letech se pomník stává častým terčem vandalů.
Poté, co jej loni v srpnu neznámý pachatel podruhé polil červenou barvou a starosta Prahy 6 pomník odmítl nechat očistit a následně kolem něho nechal nainstalovat lešení s plachtou, se spory začaly vést na mezinárodní úrovni. Ruské ministerstvo zahraničí tehdy české politiky označilo za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Koláře k nacistickému pohlavárovi. Rusko pohrozilo odvetnými kroky.
Současné vedení městské části se rozhodlo sochu přestěhovat. Koněvův pomník má podle rozhodnutí zastupitelstva městské části Praha 6 z loňského září nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Vedení radnice přesun sochy i vytvoření nového památníku řešilo s magistrátem i ministerstvem obrany.