Když člověk projíždí Českou republikou a navštěvuje různá města a obce, neustále někde naráží na pozůstatky komunismu. Nejen v hlavách lidí, ale jsou prostě vidět na první pohled, a to i více než třicet let po listopadu 1989. I díky tomu a díky debatám, které deník FORUM 24 pořádá již roky po celé zemi, vznikl podcast Vyprávěj mi o komunismu. Johana Hovorková se ptá Pavla Šafra na to, jaký byl tehdy ten „každodenní život“. Druhý díl věnujeme zábavě a kultuře.
Žena za pultem, Velké sedlo, Nemocnice na kraji města, Plechová kavalerie… na všechny tyhle propagandistické seriály se dívaly miliony lidí a dodnes na ně se slzou v oku vzpomínají. A to už vůbec nemluvíme o 30 případech majora Zemana. Také doteď slyšíte tisíckrát vysílané znělky a smějete se u „Vy krávo nebeská“?
Jenže propaganda byla všudypřítomná, stejně jako absolutní nekvalita. Otřesné byly zejména z angličtiny převzaté písně. Během normalizace už mohli do televize jen ti, kteří nedělali vůbec žádnou kvalitní hudbu nebo zábavu, a ti, kteří se absolutně přizpůsobili době. A zhloupli. No a nakonec podepsali Antichartu, čemuž vévodí legenda Karel Gott.
Víte, jak se jmenovaly jednotlivé díly Ženy za pultem?
- Anna nastupuje
- Příběh zeleninové Jiřinky
- Příběh šéfova zástupce
- Příběh řeznice Lady a skladníka Oskara
- Příběh starého Dominika
- Vítězství prodavačky Kaláškové
- Příběh učednice Zuzany
- Příběh dvou pokladních
- Příběh důchodkyně Kubánkové
- Příběh šéfova syna
- Svatba lahůdkové Olinky
- Vánoce Anny Holubové
Také na vás dýchl socialismus v té nejčistší podobě? Ano. V tom se tehdy žilo. Pavel Šafr a Johana Hovorková ale mluví i o tom, co dobrého vznikalo. Třeba v divadle. Protože rozhodně nejde říci, že všechno bylo špatně. Nesnesitelná byla „jen“ ta masová, zejména televizní „kultura“.
Poslechněte si druhý díl seriálu Vyprávěj mi o komunismu a napište nám, na co vzpomínáte vy!