
Vladimir Putin FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

NÁZOR / Je zlá doba. Na naše dveře klepe válka, kousek na východ od nás už třetím rokem padají bomby. Nyní se probuzená globální hrozba – Putinovo Rusko – rozhodlo zahájit subverzní akce v západní Evropě. Naše bezpečnostní složky se tomu musejí přizpůsobit a zvýšit ostražitost. Zavést kontroly, prohlídky, monitoring sítí a spoustu dalších nepříjemných věcí. Občané si musejí zvyknout, že za to policistům a možná i vojákům nesmějí nadávat.
The Financial Times publikoval článek o nové hrozbě: „Evropské zpravodajské agentury varovaly své vlády, že Rusko plánuje sabotáže na celém kontinentu. Ruská federace již začala aktivně připravovat skryté výbuchy, žhářství a poškození infrastruktury na evropském území, a to přímo za pomoci svých agentů či prostřednictvím místních spolupracovníků.“ Thomas Haldenwang, šéf německého Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, řekl, že se „Rusko nyní cítí pohodlně při provádění operací s vysokým potenciálem škod na evropské půdě“. Deník FORUM 24 o tom informoval na začátku května.
Kampaň už běží
První útoky již probíhají. „Brit byl obviněn ze žhářského útoku na ukrajinský podnik v Británii poté, co byl údajně naverbován pro žoldnéřskou skupinu Wagner Group. Bude souzen podle nového britského zákona o národní bezpečnosti. V souvislosti se žhářským spiknutím byli obviněni také čtyři další muži. Mnohem rozsáhlejší a závažnější ruská sabotážní kampaň zasahuje celou Evropu,“ napsal institut Chatham House.
Server pokračuje ve výčtu útoků. Začátkem dubna Německo zatklo dvě osoby podezřelé z plánování útoků organizovaných Ruskem. Napadena měla být řada cílů včetně amerických vojenských základen. V Litvě Moskva využívá organizované zločinecké sítě k organizování fyzických útoků na představitele ruské opozice. Švédská policie vyšetřuje pravděpodobnou sabotáž, kvůli které opakovaně vykolejily vlaky na severu země.
V Estonsku bezpečnostní služby zaznamenaly zesílené ruské snahy o nábor místních občanů k útokům na vlastní vládu. Polské úřady zatkly muže, který prověřoval bezpečnostní opatření na letišti Rzeszow. Zřejmě to mělo souvislost s plánovaným atentátem na ukrajinského prezidenta Zelenského, který tudy měl projíždět. Polsko také rozbilo nejméně jednu síť ruských agentů vytvořenou za účelem průzkumu a sabotáže železniční sítě v zemi. Ruský teror se šíří po celé Evropě.
Nejde jen o sabotáže. V současné době je nedostupná řada navigačních systémů založených na GPS nad Baltským a Černým mořem – Rusové ruší signál a letadla mají problém. Také v severním Norsku ruské rušení GPS narušuje letecký provoz a brání i práci policie a záchranných služeb.
Stav trvalé pohotovosti
Stav, do kterého Putin svou válkou a nyní zahájením kampaně subverzních akcí – sabotáží – západní Evropu uvrhl, jsme již jednou zažili: po 11. září 2001, po útocích islamistických teroristů na WTC. Pro připomenutí mladším ročníkům – míra připravenosti byla tak vysoká, že u dnešní nové budovy Národního muzea, kde tehdy sídlila Svobodná Evropa, stálo a hlídkovalo obrněné vozidlo naší armády. Stav, do kterého nyní Putin zatáhl západní Evropu, snese srovnání se stavem v Izraeli, kde je možnost subverzní akce následkem trvalého boje teroristických organizací palestinských Arabů proti Izraeli.
Nejde jen o Hamás, mají jich více. Vzhledem k tomu, že doslova kdykoliv může zaútočit sebevražedný atentátník s bombou, atentátník s nožem či atentátník řídící automobil, kterým vjede do lidí, jsou na ulicích zcela běžní ozbrojenci, vojáci nosí pušky v denním provozu na ulicích a ani dezorientovaný turista si někde nemůže nechat kufr, aby si odskočil na WC. V tom kufru totiž může být bomba.
A stejnou situaci – vzhledem k tomu, že Egypt je oblíbenou destinací českých turistů – mohou naši občané zažít v Káhiře v každém obchodním domě. Bylo mi divné, když jsem v Káhiře v tamním supermarketu byl nakupovat jídlo a vodu na cestu do pouště, že musím projít detekční brankou, zda nemám zbraň.
A stejně divné mi bylo, když jsem musel v areálu pyramid odevzdat hlídkujícímu policistovi v civilu u prohlídky s detekční brankou i kapesní nůž. Ale když jsem se podíval na historii Muslimského bratrstva, tamní teroristické islamistické organizace, ze které vznikl i palestinský Hamás, pachatel útoku na Izrael ze 7. října, pochopil jsem, že ty kontroly, detekční branky a všudypřítomní policisté v uniformách i v civilu nejsou bu**race, ale bezpečnostní opatření vyvolaná nutností.
Ruská agrese nás bohužel dostala do situace, kdy podobná otravná opatření asi bude muset zavést celá Evropa včetně České republiky. Ve Vrběticích už ruští agenti ukázali, že jsou odhodlaní ke všemu a že neváhají při svých akcích zabíjet české občany.
Hlavně nenadávat
Před celou českou veřejností tedy nyní stojí docela těžký psychický úkol. Musíme se všichni naučit ta opatření, která nás v průběhu pár týdnů neminou, brát jako zlou nutnost, za kterou může Putin. Musíme – všichni, včetně dezinformační scény – pochopit, že policejní kontroly, masové zavádění indukčních branek či časté kontroly jak občanů, tak aut nejsou bu**race. Že to není nástup nějakého fašismu. Budeme muset akceptovat, že jsou to nutná opatření, která snad zabrání tomu, aby zde Rusové nezabíjeli další a další české občany. Ta zvýšená pohotovost, která Evropu čeká, bude nepříjemná, otravná a drahá. Ale bez ní budou v Česku umírat další a další lidé – a nejen ve Vrběticích. Putin svou válku proti nám totiž myslí smrtelně vážně.