Čína lobbuje za svůj alternativní mírový plán pro Ukrajinu. S odkazem na desítku diplomatů to napsala agentura Reuters. Jeden z nich označil kampaň Pekingu za „nenápadný bojkot“ summitu ve Švýcarsku, kde chce Ukrajina získat podporu pro mírové návrhy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, včetně úplného stažení ruských vojsk z Ukrajiny.
Summit ve Švýcarsku je naplánovaný na tento víkend v alpském letovisku Luzern. Podle švýcarské vlády se na něj přihlásilo 90 zemí a organizací. Moskva pozvánku nedostala. Peking koncem května prohlásil, že na konferenci do Švýcarska nepřijede, protože schůzka nesplňuje jeho očekávání ohledně jednání o míru, tedy účast Ukrajiny i Ruska.
Podle Zelenského Rusko využívá vliv Číny a snaží se mírový summit narušit. „Bohužel tak velká, nezávislá a mocná země, jako je Čína, je nástrojem v Putinových rukou,“ zdůraznil dříve.
Peking tvrdí, že k válce na Ukrajině zaujímá neutrální postoj. Kritizuje protiruské sankce a odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit. Zároveň těží z nižších cen za ropu a plyn, které už Rusko nemůže prodávat do Evropy v dřívějším rozsahu. Ukrajina, Spojené státy americké a další západní vlády tvrdě lobbovaly za to, aby se Čína jednání zúčastnila, neboť usilují o legitimitu summitu a o širokou shodu na plánu budoucího mírového procesu.
V rozhovorech s rozvojovými zeměmi Čína údajně summit ve Švýcarsku nekritizovala, ani přímo nežádala země, aby se jednání zdržely, řekli diplomaté z Pekingu agentuře Reuters. Jeden z nich ale prohlásil, že Peking sdělil rozvojovým zemím, že setkání prodlouží válku. Další dva diplomaté, kteří jsou obeznámeni s celou situací, popsali, že Čína sdělovala západním zemím, že mnoho rozvojových zemí se s jejím názorem na konferenci ztotožňuje.
Zvláštní vyslanec Pekingu pro euroasijské záležitosti Li Chuej minulý měsíc navštívil Turecko, Egypt, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty a setkal se s představiteli rozvojových zemí na jejich velvyslanectvích v Pekingu, řekli agentuře diplomaté.
Čína sice vysvětluje, proč se summitu nezúčastní, ale zároveň se snaží získat rozvojové země, aby se připojily k šestibodovému mírovému plánu, který minulý měsíc vydala společně s Brazílií. Návrh vyzývá k uspořádání mezinárodní mírové konference „ve vhodnou dobu, kterou uzná jak Rusko, tak Ukrajina, za rovné účasti všech stran, jakož i ke spravedlivému projednání všech mírových plánů“.
Agentura Reuters zároveň upozorňuje, že nemůže nezávisle zjistit, jaký dopad mělo čínské lobbování. Počet registrovaných účastníků summitu v Luzernu se ale snížil ze 107, které byly podle Zelenského úřadu potvrzeny na začátku června. V Asii svou účast potvrdili spojenci USA Filipíny a Japonsko, stejně jako Thajsko, Singapur a Východní Timor. Malajsie uvedla, že se zdrží hlasování, stejně jako Kambodža, která má úzké hospodářské vazby na Čínu. Indonésie vyšle do Bernu svého velvyslance. Vietnam svůj postoj nevyjádřil.