Záplava rasistických, výhrůžných, nenávistných a obecně nechutných příspěvků, které se v roce 2017 objevily pod fotkou teplických prvňáčků, převážně arabských, romských a vietnamských dětí, vyvolala nejen bouřlivou diskuzi, ale i určité právní kroky. Soud v Tachově například šestadvacetileté ženě uložil (zatím nepravomocně) podmíněný trest v délce osmi měsíců se zkušební lhůtou na 18 měsíců a k tomu pokutu ve výši 20 000 Kč.
Trestaný násilník Kroupa a „prvňáčci do plynu“
Obžalovaným v „kauze teplických prvňáčků“ byl i Vítězslav Kroupa, na sociální síti Facebook vystupující pod jménem Vita Kroupa, který pod skupinovou fotografii dětí napsal:
„Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že, tě to nenapadlo!!!“
Narážel tím samozřejmě na souvislost se jménem školy a zrůdným nacistickým „řešením“, které poslalo do plynových komor statisíce nevinných lidí včetně dětí. Okresní soud v Teplicích v dubnu 2018 muže poněkud překvapivě obžaloby zprostil. Nedalo se prý prokázat, že obžalovaný je skutečně autorem komentáře, a to přesto, že se k tomu sám přiznal. Podle soudkyně Lucie Yakut ale nebylo možné brát na toto doznání zřetel, jelikož je vyslovil ještě před začátkem trestního stíhání, uvedl portál iRozhlas.
Před soudem přitom Kroupa stál nejen pro podněcování k nenávisti k etnické skupině, ale i pro zveřejňování fotografií s neonacistickou tematikou, například hajlujícího Hitlera. Hrozily mu až tři roky vězení. Ze spisu podle portálu iRozhlas plyne i fakt, že Kroupa už v minulosti trestán byl, třikrát podmínečně, načež skončil v nápravném zařízení, a to za násilný trestný čin.
V posledních dnech ovšem v případu nastal obrat. Krajský soud v Ústí nad Labem – na základě odvolání státního zástupce – rozsudek nižší instance zrušil. Kroupa tedy už obžaloby zbaven není a případ půjde znovu před soud.
Podmínečně odsouzený Rozsíval obviněn z dalšího trestného činu
Podruhé se před soudem ocitne i Aleš Rozsíval z Prostějova, muž s dlouhou a barvitou vyhrožovačskou „kariérou“, o níž deník FORUM 24 už v minulosti referoval. Rozsíval poté podal na autorku článku trestní oznámení, a když bylo odloženo jako neodůvodněné, pokračoval občanskou žalobou. Soudní jednání v předmětné věci ještě nebylo nařízeno.
Tím, co Rozsívala před spravedlnost dohnalo poprvé, byly rasisticky motivované komentáře a výhružky na facebookovém profilu romského zpěváka Radoslava Bangy. Ty zaplavily diskuzi poté, co Banga pískotem a odchodem z ceremoniálu předávání ceny Český slavík protestoval proti ocenění kontroverzní kapely Ortel (jejíž lídr Tomáš Ortel, vlastním jménem Hnídek, dříve působil ve skupině Conflict 88, přičemž čísla odkazují na písmena HH čili zkratku nacistického pozdravu Heil Hitler).
Prostějovský soud Rozsívalovi v lednu 2018 uložil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců se zkušební dobou 30 měsíců a zaplacení odškodného ve výši 20 000 Kč hned za čtyři trestné činy. A to hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatel či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.
Jak nedávno uvedla Police ČR na tiskové konferenci, aktuálně je obviněn znovu. Tentokrát dostal nápad místo politikům a celé řadě běžných občanů vyhrožovat státním zástupcům, soudcům, policistům a rovněž „nejmenované známé osobnosti“ nejrůznějším násilím, od zastřelení a nastražení bomby až po mučení. Podle policie k tomu zneužil mailovou adresu svého známého, který se na návštěvě, kde si půjčil Rozsívalův počítač, zapomněl odhlásit. Z jeho e-mailu pak Rozsíval výhružky rozesílal. Vskutku zajímavý způsob, jak si počínat v podmínce.
Smrtí a násilnostmi vyhrožoval kdekomu už dlouhá léta předtím. V případě, který se v minulosti vcelku nepochopitelně řešil pouze v přestupkovém řízení, si z mailové adresy, jejíž vlastnictví mu bylo prokázáno, například dopisoval s dosud nezjištěným mužem, o němž věřil, že pro něj dokáže na objednávku spáchat vraždu zlínského hudebního publicisty Jaromíra Merhauta. V elektronické korespondenci vyslovoval mj. přání, aby jeho smrt byla co nejtrýznivější a tělo následně rozpuštěno v kyselině.
Jak se tedy zdá – podle známého úsloví „pomalu, ale přece“ –, trestné činy spáchané „na síti“ budou stále častěji končit trestem u soudu. Mnozí z těch, kteří si až dosud připadali nepolapitelní a beztrestní, si tak na podobné výroky možná nechají zajít chuť. Činy zkrátka přinášejí následky. A je dobře, že je to vidět.