Premiér Petr Fiala (ODS) se v neděli vyjádřil k pondělní stávce, kterou organizují odbory. Připomněl, že stát se vzhledem k velikosti státního dluhu nemůže chovat jinak a musí řešit zadlužování. Odboráři se podle premiéra po schválení ozdravného balíčku ozývají minutu po dvanácté. Jde jim pouze o vlastní politické ambice a nedávné události, jako například neúspěšná kandidatura na prezidentský úřad, tomu napovídají, uvedl premiér.
Vyhlášené stávce a dalším akcím ze strany odborů je podle premiéra Petra Fialy (ODS) těžké rozumět. „Proti čemu odbory protestují? Proti tomu, že řešíme zadlužování státu? Proti tomu, že jsme připravili maximálně citlivý návrh důchodové reformy? Opravdu chtějí zadlužený stát, jenž za pár let nebude už mít ani na splácení svých dluhů, ani na výplatu důchodů?“ zeptal se a připomněl, že příští rok by nás jen obsluha státního dluhu měla stát bezmála 100 miliard korun a dál růst.
Takové peníze by podle něj mohly být využity na stavbu škol, silnic nebo na cokoli dalšího, ale nejde to, protože na dluh se žít nedá. „Každý ze své rodiny ví, že je potřeba hospodařit odpovědně a že přílišné výdaje je potřeba omezit. Stát se nemůže chovat jinak,“ dodal.
Odbory tento problém podle něj nechtějí vidět. Ozdravný balíček i důchodová reforma byly představeny už na jaře, nyní je ozdravný balíček schválený a důchodová reforma má finální podobu. „Proč odboroví předáci svolávají protest až nyní, minutu po dvanácté?“ uvedl s tím, že se nabízí jednoduchá odpověď.
„Odborovým vůdcům nejde ani o úspory, ani o důchody, ale o vlastní politické ambice,“ napsal Fiala, přičemž dodal, že nedávná neúspěšná kandidatura na prezidentský úřad a společné mítinky se zástupci opozice, včetně hnutí ANO a komunistů, ledacos napovídají.
Fiala zdůraznil, že vláda stojí o dialog se sociálními partnery včetně odborů a taky ho vytrvale vede. „Nasloucháme argumentům, řadu rozumných požadavků jsme přijali a uskutečnili. Jednáme prakticky neustále,“ uvedl a podotkl, že jednání není slabost, jak si to zřejmě odborářští lídři špatně vykládají.
Politizaci problému, kritice za každou cenu a zbytečně vyvolávanému nátlaku ustupovat jeho vláda nehodlá, protože by to bylo podle premiéra neodpovědné vůči dobré budoucnosti České republiky, přičemž by tím porušili slib, na základě kterého získali ve volbách důvěru.
Podle Fialy není kam ustupovat. „Naopak, pokud budeme chtít, aby naše školství bylo moderní a bylo základním stavebním kamenem naší prosperity, pak se nevyhneme rozumným změnám,“ okomentoval a zdůraznil, že hlavní problém není v penězích. Česká republika dlouhodobě vydává na školství podobnou částku ve vztahu k HDP jako jiné vyspělé země. „Přesto převládá názor, že naše školství v mnohém zaostává a není schopno udržet krok s moderními trendy,“ dodal.
Fiala vysvětlil, že české školství prostě čeká série nezbytných změn a s těmi nejdůležitějšími jeho vláda podle něj začala. Uvedl, že garantovala učitelům jistotu jejich platů ve formě 130 procent průměrné mzdy, pustila se do reformy učebních plánů nebo mění systém přijímacího řízení na střední školy.
„To, že je školství prioritou této vlády, tak jak to slíbila ve svém programovém prohlášení, dokazují i čísla. Do rozpočtu školství přidáváme dalších 8 miliard korun. Školství tak dostane o 30 miliard více, než mělo za vlády Andreje Babiše,“ dodal premiér.