Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg odmítá potírat dezinformace. Není úkolem sociálních sítí prověřovat pravdivost publikovaných statusů, myslí si. Na internetu se od té chvíle objevují kuriózní zvěsti o samotném Zuckerbergovi, z nichž některé jsou až mimořádně zákeřné. Zuckerbergovo zříkání se zodpovědnosti je však o to závažnější, že vlivové operace Kremlu míří ze specializovaných platforem právě do facebookových skupin.
Sociální síť, prostoupená hloupými filtry blokujícími fotky s odhalenými ňadry či spatřující výzvy k násilí v českém idiomu „hodit do toho vidle“, bude nejspíš nadále bezděčným nástrojem ruské hybridní války proti Západu. Oponenti Zuckerbergova postoje se s tím nechtějí smířit a strefují se do zakladatele Facebooku zvláště nemilými výmysly, na jejichž příkladu má zřejmě pochopit smysl obrany svobodné společnosti před dezinformacemi.
„Mark Zuckerberg, který zesnul v 36 letech, řekl, že by sociální média neměla ověřovat příspěvky uživatelů,“ hlásá titulek australského satirického webu The Shovel. V příspěvku pod ním uvádí cosi o skonu zakladatele Facebooku na koronavirus a cituje jeho výrok o tom, že není rolí zmíněné sítě být arbitrem pravdy u čehokoli, co lidé zveřejňují.
Zákeřnější a nepochybně i trestně postižitelná variace na výše zmíněný vtípek už v dezinformaci spojuje jméno zakladatele nejznámější sociální sítě s poruchou, která se obecně projevuje neakceptovatelnou sexuální preferencí.
Snaha dát šéfovi Facebooku řádně pocítit závažnost problému dezinformací je pochopitelná. Zuckerberg svým zříkáním se zodpovědnosti dává najevo, že ani nepochopil, o co se v dezinformačních kampaních, resp. v informační válce jedná. Kromě možnosti kohokoli dehonestovat je v moci cílených dezinformací měnit voličské preference, ovlivňovat výsledky voleb a například zastřít okolnosti válečných zločinů, jakým je sestřelení malajsijského letadla linky MH17 před šesti lety nad okupovaným územím Ukrajiny.
Zuckerberg zjevně podceňuje skutečnost, že dezinformace se v posledních dvou letech přemísťují na sociální sítě, jako je ta jeho. „Každý ví, že Sputnik a Russia Today je propaganda, a nikdo to už pomalu nečte. Funkci těchto prvoplánových dezinformačních platforem proto přebírají různé zájmové weby a skupiny na Facebooku a dalších sítích, u nichž se člověk zapotí, než odhalí, že jde o nástroj ruské vlivové operace. Určitě takové máte i v České republice a nepochybně jsou psané perfektní češtinou,“ popsala deníku FORUM 24 Eto Buziashvili, odborná asistentka výzkumu ruských dezinformací v Digital Forensic Research Lab spadajícím pod americkou nevládní organizaci Atlantic Council.