Oslavování ivermektinu jako zázračného léku na covid na sociálních sítích pokračuje. Šiřitelé ignorují nebo neznají poslední výzkumy, podle kterých ivermektin nemá prokázaný vliv na léčbu této nemoci, a nejsou nijak dotčeni zprávami ze zemí, které od ivermektinu upouštějí.
Jedna ze zemí, kterou dezinformátoři používají jako argument, je Japonsko. Jistý konzervativní rozhlasový moderátor v USA například nepravdivě tvrdil: „Japonsko upouští od zavádění vakcín a přechází na ivermektin.“ Jenže nic z toho není pravda. Japonsko nezastavilo svůj program očkování a neschválilo ivermektin jako léčbu covidu-19. Vakcínu již dostalo více než 70 procent japonské populace a vláda v prosinci chystá posilovací očkování.
Web Factcheck.org píše: „Podle odborníků stojí za úspěchem Japonska při snižování výskytu covidu-19 pravděpodobně vysoká míra proočkovanosti spolu s rozsáhlým používáním masek. K 1. listopadu hlásilo Japonsko v celé zemi pouze 86 případů denně, což je nejméně od loňského června, a méně než 20 000 případů v polovině srpna. Moderátor konzervativního rádia Hal Turner však 27. října na svých internetových stránkách nepravdivě uvedl, že Japonsko ukončilo program očkování proti covidu-19 a místo toho léčí případy ivermektinem, antiparazitárním lékem. Turnerův titulek, který byl sdílen v příspěvcích na sociálních sítích, nepravdivě tvrdil: ‚Japonsko ukončilo zavádění vakcíny, přechází na ivermektin.‘“
V článku na Turnerově webové stránce se uvádělo, že Japonsko, kde byla ve vakcíně zjištěna kontaminace kovem, stáhlo vakcínu Moderna a poté přešlo od vakcín k ivermektinu. „Příspěvek obsahuje odkazy na tiskové zprávy, z nichž žádná nepotvrzuje tvrzení, že země ukončila program očkování nebo přešla na ivermektin. V jednom článku z agentury Associated Press je citován odborník na virologii, který tvrdí, že úspěch Japonska je částečně způsoben vakcínami,“ píše Factcheck.org.
Onen problém s kovem byl tento: Koncem srpna společnosti Moderna a Takeda Pharmaceutical Co. stáhly tři šarže vakcíny Moderna, které obsahovaly přibližně 1,6 milionu dávek poté, co byly v některých lahvičkách nalezeny kontaminanty z nerezové oceli. Problém byl způsoben nesprávnou montáží na zařízení. Japonsko pokračovalo v podávání dávek vakcíny, které nebyly výrobním problémem ovlivněny.
Japonsko se spoléhá především na mRNA vakcíny vyvinuté společnostmi Moderna a Pfizer, které vyžadují dvě injekce podávané s odstupem několika týdnů, aby došlo k úplnému očkování proti covidu-19. V srpnu začalo Japonsko používat také vakcínu společnosti AstraZeneca, která se podává ve dvou injekcích s odstupem osmi týdnů. Komise japonského ministerstva zdravotnictví v říjnu schválila plán, podle kterého bude posilovací injekce dostupná všem, kteří obdrželi dvě očkovací dávky, osm měsíců po druhé injekci.
Japonská vláda tedy podle NHK World Japan uvedla, že namísto ukončení programu očkování proti covidu-19 plánuje pokračovat v poskytování vakcín včetně posilovací injekce již v prosinci.
V rozporu s Turnerovým tvrzením není ivermektin na seznamu léčivých přípravků schválených k léčbě covidu-19 v Japonsku.
„Ivermektin není schválen japonskou vládou,“ sdělil pro Factcheck.org v e-mailu Kosuke Yasukawa, který je lékařem v Medstar Washington Hospital Center a docentem klinické medicíny na Georgetown University School of Medicine.
Světová zdravotnická organizace v březnu uvedla, že důkazy o použití ivermektinu k léčbě covidu-19 jsou „neprůkazné“. WHO doporučuje, aby se ivermektin „nadále používal k zamýšleným účelům“, uvedla organizace v e-mailu pro Factcheck.org. „Dokud nebude k dispozici více údajů, WHO doporučuje, aby se lék používal k léčbě covidu-19 pouze v rámci klinických studií,“ bez ohledu na závažnost onemocnění.