S blížícími prezidentskými volbami ve Spojených státech se na internetu šíří velké množství dezinformací a konspiračních teorií. Velké množství z nich šíří miliardář Elon Musk na své sociální síti X. Volební úředníci se snaží falešné a nepravdivé informace vyvracet. Jejich reakce uvádějící výroky na pravou míru mají ale výrazně menší dosah než lživé příspěvky Muska.
Hlasovací automaty, které obracející hlasy ve prospěch jiného kandidáta. Více zaregistrovaných voličů, než jich má ve Spojených státech být. Voliči bez amerického občanství. Takové konspirační teorie se šíří na sociálních sítích, upozornila agentura AP.
Letošní volby jsou prvním soubojem o Bílý dům od doby, kdy bývalý prezident Donald Trump začal šířit lži o rozsáhlých podvodech s voliči ve volbách v roce 2020. Právě nepravdivá tvrzení, která stále bez předložení důkazů opakuje, podkopala podle AP důvěru veřejnosti ve volby a v lidi, kteří na ně dohlížejí.
Vyšetřování před čtyřmi lety neodhalilo žádné rozšířené podvody nebo manipulace s hlasovacími zařízeními a všechny okresy, kde Trump zpochybnil svou prohru, potvrdily vítězství demokrata Joea Bidena. Přesto ale bývalý prezident lži o průběhu a věrohodnosti voleb šíří dál. Během kampaně opakovaně vyjádřil pochybnosti o letošních volbách. Tvrdí například, že demokraté budou podvádět, a obviňuje je z manipulací.
Úředníci obviňují Muska
Volební úředníci musí kvůli velkému množství lží a dezinformací o volbách trávit čas jejich vyvracením. Upozorňují ale na to, že jejich snaha často nemá velký dopad. Konkrétně si stěžují na příspěvky majitele sociální sítě X Elona Muska.
„Můj mikrofon je výrazně menší než mikrofon majitele Twitteru, ale stále musím používat svou platformu k opravě dezinformací, zvláště když jde o integritu našich voleb,“ řekla stanici NBC News úřednice z okresu Michigan Barb Bynumová.
Podobně na situaci reagovali i další. Mark Coakley z Virginie na X vyvrátil Muskův příspěvek, který tvrdil, že volební úředníci ve Virginii našli v jednom okrese podvodné hlasy z voleb v roce 2020. „Byly to neinformované tweety,“ řekl Coakley v rozhovoru pro ABC News. „Volala mi média, volali mi přátelé,“ vzpomínal. Zatímco Muskův příspěvek nasbíral 27,7 milionů zhlédnutí, Coakleyho odpověď obdržela méně než 100 tisíc.
„Není to férová bitva,“ řekl k tomu stanici Larry Norden, expert na hlasování z think-tanku Brennan Center for Justice.
Musk v prezidentských volbách otevřeně podpořil kampaň Donalda Trumpa. Podle říjnových údajů amerických úřadů dal na podporu republikánského kandidáta během tří měsíců 75 milionů dolarů (1,74 miliardy Kč). Jeho příspěvky na sociální síti X běžně získávají desítky milionů zhlédnutí.