Minulý rok byl ve Velké Británii přelomový nejen kvůli brexitu. Země získala v roce 2019 více energie z čistých zdrojů než z fosilních paliv. Nejde tedy jen o nějakou „německou zelenou nemoc“, ale je to jasný trend.
Jak se radikálně posunulo složení zdrojů energie v zemi, uvádí National Grid, nadnárodní společnost sídlící ve Velké Británii. Zajišťuje plyn a elektřinu pro deset milionů zákazníků.
Že šlo o „nejčistší rok“, bylo podle britských energetických operátorů dáno tím, že vzrostlo používání zdrojů s nulovými emisemi CO2, jako je vítr, sluneční a jaderná energie. Spotřeba plynu a uhlí za posledních 12 měsíců poklesla, protože se Spojené království snaží snížit množství znečišťujícího paliva. Země je tak v polovině svého plánu, podle kterého chce mít do roku 2050 nulovou hodnotu skleníkových plynů.
Fosilní paliva v minulém roce stála za pouze 43 procenty energie, kterou National Grid spotřebovala, jak uvádí nově zveřejněné údaje. Většina z dalších 48,5 procenta pocházela ze zdrojů, jako jsou větrné farmy, vodní elektrárny, sluneční a jaderná energie a čistá energie importovaná prostřednictvím podmořských kabelů. (63 procent dovážené čisté energie pochází z francouzských jaderných elektráren.)
Zbývajících 8,5 procenta pocházelo z biomasy, která je obnovitelný zdroj, ale produkuje znečištění, když se spaluje kvůli výrobě energie.
Rozložení zdrojů v energetickém mixu v Británii za poslední desetiletí
Oproti relativně nedávné minulosti je to rychlý vývoj. Ještě před 30 lety, v roce 1990, uhlí stálo za velkou většinou britských dodávek energie. Mezitím podíl klesl z přibližně 75 procent na pouhých 2,1 nyní.
Obnovitelné zdroje s nulovými emisemi uhlíku, jako jsou vítr, sluneční a vodní energie, v roce 1990 představovaly pouze 2,3 procenta dodávek energie, ale nyní tvoří 26,5 procenta.
Využití plynu se také výrazně rozšířilo. Zatímco v roce 1990 byl využíván velmi málo, nyní v britském energetickém mixu tvoří 38,4 procenta.
National Grid plánuje ještě zvýšit podíl spotřebované čisté energie a chce utratit jednu miliardu liber za posun směrem k nulovým hodnotám emisí. Chce využít nová zařízení a technologie, které umožní fungovat i tehdy, když budou energii dodávat pouze obnovitelné zdroje a jaderná energie.
Jedním z letošních průlomů bylo i to, že rekordních 18 dní běželo zásobování energií bez elektřiny z uhlí a 17. srpen byl označen za „nejzelenější den“ od počátku průmyslové revoluce 17. srpna. Celých 88 procent energie pocházelo z nízkouhlíkových zdrojů.
Zatímco u nás se německý „energetický obrat“ označuje za šílenství a některé weby s oblibou zveřejňují články o tom, jak elektromobil Tesla nejde v případě požáru uhasit, vývoj ve vyspělých zemích jde svou cestou. Prezident, který mentalitou vězí v době uhelné, ví o věci jen to, že vítr někdy fouká a někdy nefouká a slunce někdy a svítí a někdy nesvítí. Stačilo by mu si přečíst, že třeba právě elektromobily mohou být jedním ze způsobů, jak lze akumulovat energii z nestabilních zdrojů, což je jeden z problémů, který se musí řešit. Elektromobily spojené s energetickou sítí mohou vytvořit systém, který by pomohl tento problém řešit.
„Jedním z klíčových atributů elektrických vozidel je, že mají baterii, a proto je lze použít jako zdroj energie do sítě,“ řekl loni v červnu pro BBC John Pettigrew, šéf National Grid. „Mohli bychom nabíjet všechna auta a použít tuto elektřinu k podpoře sítě, když to bude potřeba. Bude to pro nás opravdu účinný nástroj, jak snížit náklady.“
Firma odhaduje, že tato technologie typu vozidlo-síť (V2G) by mohla vyřešit 10–15 procent britské poptávky po skladování elektrické energie.
Jsou tu samozřejmě neznámé faktory, třeba co s užíváním automobilů udělají autonomní vozidla. Nadřazenou otázkou je, jestli má snaha několika vyspělých zemí dopad na celosvětovou situaci, protože záleží na tom, jak se zachovají hlavní znečišťovatelé, jako Indie a Čína. Dá se ale předpokládat, že technologické trendy se nevyhnou ani jim, protože katastrofální stav životního prostředí už je nevýhodný i pro ně. Navíc sama Čína svou produkcí solárních panelů k současnému vývoji také přispěla. Jinou stránkou věci je, že klíč k moderním technologiím je také ve vzácných zeminách, které se pro ně využívají. Významné světové zdroje jsou bohužel právě v Číně. To může vést k tomu, že vzroste zájem o naleziště na jiných místech planety. Tento boj o energii a zdroje může mít různé nečekané politické důsledky. Vývoj jde tak rychle, že je můžeme odhadovat jen přibližně.
(Zdroj: Independent.co.uk, BBC.com)