Nová slova zaujmou. Po trasování jsme se dočkali promoření. Zatím lidé znali jen slovo mořidlo a měli hned s novým nápadem různé asociace, jakou metodou se na to půjde. Své názory ale dali najevo i politici, bývalí politici, komentátoři a známá jména ze sociálních sítí. Dnes se na Twitteru vyřádili. Tak jen namátkou vybíráme.
Jie v exilu, tedy Jie Ťie-ming, co kdysi týral úředníka Ovčáčka, protože mu z Twitteru udělal lifestylový koutek, provedl stručné shrnutí situace:
„Babiš: Budeme rozvolňovat opatření.
Hamáček: No to teda nebudeme.
Prymula: Budeme promořovat populaci.
Babiš: No to teda nebudeme.
Česká vláda tak vlastně zastává názor, který zároveň vyvrací, čímž se stala první vládou na světě, která se řídí filozofií externismu.“
Miroslav Kalousek reagoval na ministra vnitra Jana Hamáčka. Ministr totiž sdělil: „S ukvapeným ‚promořováním obyvatelstva‘ mám problém. Zatím se o tom nevedla odborná diskuze, chci počkat na odborníky. Upozorňuji, že taková změna by už nešla vzít zpět.“
Kalousek: „Zaujal mě chvályhodný záměr: ‚Chci počkat na odborníky‘. Mám to chápat tak, že dodnes žádná odborná diskuze neprobíhala? Že si něco myslel Prymula a Babiš to posvětil? A když se to Babišovi přestalo zdát únosné, tak Prymula změnil odborný názor? Na základě čeho jste rozhodovali?“
Pak ještě připojil dodatek: „Zdá se, že jsem nebyl pochopen, tak ještě jednou: Jsem smířen s osudem, že se časem nakazím a promořím, jinak to dopadnout nemůže. Nejsem ale smířen s tím, že mě bude promořovat plukovník Prymula. Možná Vám to zní malicherně, ale pro mě je to důležité.“
Mirek Topolánek: „Nedivte se. Když se politici konečně naučí nový termín (tím nemyslím, že pochopí podstatu), tak už jim ho zase berou. To je na hovno, taková práce… To ,promoření‘ bude probíhat jako neštovicová párty u předškoláků? Teď vážně: zkusme vymyslet jiný výraz (a ne kvůli Jindřichu Šídlovi a Andreji Babišovi). Děsí to i mladé, natožpak seniory. Něco jako vybudování přirozené imunity.“
Jiří Padevět: „Jak se můžeme promořovat, když nesmíme k moři?“
Jiří Pehe: „Nechat populaci promořit koronavirem je pěkná strategie, až na to, že místo promoření může být leckdo umořen k smrti. A čím jste starší, o to větší šance, že místo promoření dojde k um(o)ření.“ „Pan Prymula nyní míní, že bude třeba nechat populaci promořit. Jelikož představitelé státu by měli jít v krizi příkladem, navrhuji, aby se s promořením začalo v Lánech, na Hradě a ve Strakovce.“
Martin Veselovský: „Tak tohle je paráda. Premiér vezme experta a udělá z něho hlavního architekta protipandemických opatření. Udělá ho šéfem Ústředního krizového štábu. Pověří ho chytrou karanténou. A pak s ním začne, bez uvedení odborných argumentů, polemizovat. Tomu říkám ‚vzbuzovat důvěru‘.“
Daniel Kroupa: „A teď jde o to, aby promoření neumořili nepromořitelné.“
A teď lid z Facebooku:
Lenka: „Ať Prymula laskavě začne u sebe.“
Václav: „Plk. Šprýmula změnil názor a dá nám vycházky za účelem promoření… takovej ten pocit, když jsi pokusným králíkem plk. Šprýmuly…“
Radka: „Tak dlouho strašili, až ty své důchodcovské voliče vyděsili k smrti, a teď jim budou tvrdit, že všechno je OK, protože zjistili, že to s těmi restrikcemi přepískli a nemají na ně… Jak prosté! Hlavně udělat skvělý PR zbrusu ‚novému‘ ‚nápadu‘. Pro mé 80+ rodiče je Bambula opět zachránce!“
Snad se neobjeví nějaké paragrafy, pomocí nichž se zavedou přísné tresty za zlehčování boje s koronavirem, na kterém makají naši představitelé. Zatím je výhodou, že mají otcové lidu jisté rozepře mezi sebou, jestli promořit, nebo nepromořit a jestli je promoření záchrana, nebo genocida.