Aktivisté ze spolku Poslední generace ve středu opět v Praze pořádali protestní pochod „za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku“. Na akci reagovala pražská koalice SPOLU, která napsala, že si aktivisté berou Pražany za rukojmí. Město se s aktivisty dohaduje už dlouho a pořád nemohou najít společnou řeč.
„Dnes znovu vyjdou na magistrálu aktivisté, kteří chtějí radikální změny v dopravě. Znovu opakujeme, že není v pořádku si brát Pražany za rukojmí při prosazování svých cílů! Respektujeme právo Poslední generace na protest. Zásadně ale nesouhlasíme s jeho formou,“ napsala ve středu koalice SPOLU pro Prahu na sociální síti.
Spolek ale reagoval, že si naopak řidiči berou za rukojmí obyvatele Prahy. „Není v pořádku, když si řidiči berou za rukojmí obyvatele Prahy. Otravují jim vzduch, brání jim ve svobodném pohybu, obtěžují je hlukem, ohrožují jejich životy a zdraví. Dálnice do historického centra nepatří, ale vy přesto už 30 let bráníte její humanizaci. Styďte se,“ odpověděli aktivisté.
„Nelze prosazovat „humanizaci“ a nechovat se přitom s respektem vůči ostatním lidem. Forma vašeho protestu pouze vykopává příkopy. Naopak je třeba vést společnou diskusi a najít takové řešení, které nebude upřednostňovat žádnou skupinu Pražanů,“ nenechala si kritiku líbit koalice.
„My pořádáme legální demonstrace s respektem vůči řidičům i chodcům. Jak vy respektujete práva chodců? Proč upřednostňujete práva řidičů před právy ostatních obyvatel Prahy? Protože se sami vozíte v autech?“ dodali nakonec aktivisté.
Spolek Poslední generace pořádá protesty po Praze už dlouho a s vedením města kvůli tomu vede spory. V dubnu například aktivisté primátoru Svobodovi poslali dopis s konkrétními požadavky. Podle Svobody je ale jakákoliv debata bezpředmětná. „Není přeci možné, aby se zároveň jednalo a zároveň pokračovalo v nátlakových metodách, jimiž se komplikuje už tak komplikovaná doprava v Praze, a z většiny obyvatel metropole se stávají rukojmí menšinové iniciativy, která chce tímto způsobem prosazovat své vlastní představy,“ řekl tehdy deníku FORUM 24 Svoboda.
Když na začátku září magistrát zakázal spolku protestovat na magistrále, rozhodli se aktivisté podat žalobu. „Pane primátore, jak je možné, že se o bezpečnost dopravy zajímáte jen ve chvíli, kdy na ulicích probíhají protesty? Demonstraci za humanizaci magistrály uklidíte do parku, to je vaše řešení? Opravdu nehodláte do konce volebního období pro zklidnění dopravy už nic udělat, jak jste se vyjádřil v médiích? Rozhodnutí vašeho úřadu je nezákonné a podáme na něj žalobu,“ oznámili.
Aktivisté chtějí protesty docílit snížení maximální povolené rychlosti na 30 km v hodině, a to plošně na celém území hlavního města Prahy. Podle nich má tato rychlost několik výhod. Argumentují například snížením emisí, menším množstvím zápachu a lepší kvalitou života ve městě.
Podle průzkumu agentury NMS Market Research z června mezi obyvateli Prahy ale většina lidí se zavedením plošné třicítky nesouhlasí. Pro opatření je jich zhruba jen třetina. Negativní postoj k protestům Poslední generace má šest z deseti Pražanů. I přesto je ale většina pro regulaci automobilové dopravy, ať už ve prospěch MHD nebo cyklistických tras.