Výměna prezidentské standarty za obří červené trenýrky pobavila část národa. Členové skupiny Ztohoven státní symbol posléze rozstříhaly na 1152 kousků a rozesílají ho po republice. Jednání tří performerů se ovšem nesetkalo s pochopením u Michala Horáčka. Muže, který se v příštích prezidentských volbách zřejmě bude ucházet o post hlavy státu. Známý textař si myslí, že by mělo být jasné, že standarta není symbolem pouze Miloše Zemana, ale všech českých a československých prezidentů. Proto vyzývá, aby se podobné akce neopakovaly a nedocházelo k dalšímu rozdělování národa.
Horáček se na svém facebookovém profilu svěřil se svým postojem k akci Ztohoven. „Vlastně: vůbec jsem se nezasmál. Jako čeští občané jsme ze svých daní zaplatili vlajku, která není jen vlajkou současného pana prezidenta, ale i dalších prezidentů a prezidentek,“ připomíná možný kandidát na budoucího prezidenta. „Líbí se mi. Vím, že pan prezident Masaryk ji inspiroval, sám inspirován slovy z apokryfního spisu „3. Ezdráše“ . Vím, jakou tradici tím chtěl ustavit. Myslím, inspirativní. Přinejmenším v tom, že není malověrná,“ je přesvědčen Horáček.
Nechci to, máme na víc, říká Horáček
Proto se populární textař přimlouvá za lepší způsoby protestů. „Prosím pěkně, neničte tu vlajku. Nepatří jen vám, patří nám všem. Možná nemáte současný výkon prezidentské funkce za správný. Jenže přijdou jiné doby, ty se přece střídají. Ta vlajka, odkázaná nám velkým zakladatelem, ať ale zůstává,“ píše Horáček na sociální síti.
Celá kauza podle něj vyústí v další rozdělování Čechů a špatnou náladu ve společnosti. „Prakticky to teď bude asi takhle: „Protizemanovští“ se rozstříháním vlajky nějak vyjádřili. Tím poskytli „prozemanovským“ pěknou dávku munice: „Koukejte“, řeknou ti druzí, „čeho všeho je schopná pražská kavárna a vůbec všichni, co jim nejdeme pod nos,“ varuje Horáček. „Věčně nám vytýkají neomalenost, a oni sami stříhají vlajku?“ A tak se dál prohlubuje ta zákopová válka a nevraživost Čechů vůči Čechům. Nechci to. Máme na víc,“ píše textař a spisovatel.