Desetitisíce očkovaných lidí se sice mohou nakazit virem covidu-19, ale většina z nich neonemocní závažnou formou. To podle odborníků svědčí o účinnosti očkování i proti variantě delta, která nyní způsobila nárůst počtu případů v USA.
Rochelle Walensky, která stojí v čele amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, podle CNN.com uvedla, že v této fázi pandemie je pro lidi klíčové pochopit závažnost onemocnění, nejde tolik o počet lidí, kteří se virem nakazí.
Co je to „průlomový“ případ („breakthrough“ case) u vakcíny proci covidu? Je to případ, kdy se koronavirem nakazí plně očkovaná osoba.
Delta varianta koronaviru se šíří Spojenými státy a zasahuje zejména regiony s nízkou proočkovaností. Odborníci a vládní úředníci po celé zemi mezitím vyzývají lidi, aby se nechali očkovat, než se hrozivá situace ještě zhorší.
William Schaffner, profesor na Vanderbilt University Medical Center, také soudí, že očkování snižuje u očkovaných intenzitu příznaků. Většina hospitalizovaných se rekrutuje z řad neočkovaných. „Je opravdu dost neobvyklé, aby byl hospitalizován očkovaný člověk. Většina těchto lidí bývá starší a velmi, velmi křehká. Nikdy nebyli schopni reagovat na vakcínu a občas se u nás vyskytne osoba se sníženou imunitou, jejíž imunitní systém také nemohl na vakcínu optimálně reagovat,“ uvedl Schaffner ve čtvrtek pro CNN.
Rochelle Walensky říká, že pokud se nechá očkovat více lidí, lze nárůst případů zvládnout během několika týdnů. „Naše modely však ukazují, že pokud lidi neočkujeme, mohli bychom se dostat až na několik set tisíc případů denně, podobně jako při nárůstu na začátku ledna.“
Dobrou zprávou je, že se očkování zvedlo. Cyrus Shahpar z Bílého domu ve čtvrtek na twitteru uvedl, že byl nyní podán největší počet denních dávek za více než měsíc.