Desítky mezinárodních nevládních organizací, které se zabývají ochranou lidských práv v souvislosti s právy v digitálním světě, požadují po Evropské unii, aby neblokovala internetová média kvůli šíření kontroverzního obsahu, což bude v dohledné době povolovat zákon o digitálních službách. Vypínání sociálních sítí je podle nich nástrojem k potlačení opozice a aktivismu za lidská práva, a to zejména v době protestů.
65 neziskových organizací včetně Access Now, Electronic Frontier Foundation (EFF) nebo Article 19 ve středu vyzvala komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona, aby potvrdil, že online platformy jako TikTok, Snapchat nebo Twitter nebudou kvůli probíhajícím protestům blokovány, což evropský zákon o digitálních službách (DSA) bude umožňovat.
Zároveň by měl Breton podle dopisu, který má server Politico k dispozici, objasnit své „pobuřující prohlášení“, které by mohlo vést k „posílení zbrojení při vypínání internetu“ ze strany autoritářských vlád.
Odkazují na komisařova slova ze začátku měsíce. Tehdy řekl, že na základě DSA bude Evropská komise moci pokutovat a zakazovat taková sociální média v Evropské unii, která bezprostředně neodstraňují šířící se nenávistný obsah. Breton to uvedl v reakci na situaci ve Francii a stoupající protesty poté, co policie zabila teenagera. Francouzský prezident Emmanuel Macron tehdy informoval o blokování některých sociálních sítí, na kterých se nenávistný obsah šířil, právě se záměrem nepokoje uklidnit, nebo alespoň nestupňovat.
Podle Elišky Pírkové, analytičky evropské politiky v Access Now, jde o krátkozraké prohlášení, které může naznačovat oprávněné svévolné blokování online platforem, a to podle ní může vyslat velmi nebezpečnou zprávu. „Máme spoustu dat a důkazů, které dokládají, že vypínání internetu se používá hlavně jako nástroj k potlačení disentu a opozice nebo aktivismu za lidská práva, zejména v době protestů,“ uvedla.
Organizace zároveň apelují na Evropskou komisi, aby zajistila, že členské země, jako je právě Francie, nebudou implementovat a prosazovat DSA „příliš rozsáhlým“ způsobem. Právě francouzský návrh zákona podle nich obsahuje znepokojivá opatření pro online svobodu projevu, a to včetně 24hodinové lhůty, kterou by platformy měly mít na odstranění nežádoucího obsahu a blokování webových stránek.
Od 25. srpna se na velké platformy, jako je Facebook nebo YouTube, začnou vztahovat v souvislosti s DSA nové povinnosti, které se budou týkat především omezení šíření nelegálního a škodlivého obsahu. Podle tohoto zákona budou moci regulátoři obsahu na internetu žádat soudy o dočasné pozastavení platforem, které nebudou pravidla dodržovat, a pokuty budou moci dosahovat až šesti procent příjmů společností.