V souvislosti s aktuální rozsáhlou debatou o údajně závadném obilí dováženém z Ukrajiny umístila majitelka pekárny v Krnově před svou provozovnu tabuli s oznámením „Nepečeme z ukrajinského obilí“. Fotografii poutače sama zveřejnila na sociálních sítích, což zvedlo větší příliv kritiky než sympatií. Pekařka tvrdí, že ji vedl jen zájem o zdraví obyvatel a žádné protiukrajinské postoje že nezastává. Obsah její facebookové stránky ji ale usvědčuje z opaku. Je plná prokremelských dezinformací a dezinformátorů.
„Tady jde jenom o kvalitu obilí a o strach o zdraví obyvatel Krnova,“ prohlásila na dotaz televizní stanice CNN Prima NEWS Jana Pernická, majitelka pekárny Slovanka v moravskoslezském Krnově. Nápisem umístěným před svojí prodejnou prý jen reagovala na zprávy o tom, že Slovensko, Polsko a Maďarsko pozastavily dovoz obilí a některých dalších produktů z Ukrajiny. Důvodem bylo zvýšené množství pesticidů ve vzorku, převyšující normy Evropské unie.
Česká dezinformační scéna se tématu okamžitě nadšeně chopila a sociální sítě zaplavily videonahrávky a texty hovořící o smrtelně jedovatém obilí a mouce, která představuje přímé ohrožení zdraví, či dokonce životů konzumentů. To, že česká vláda import ukrajinského obilí nezakázala, je proruskými dezinformátory prezentováno jako úmysl poškodit vlastní národ a používáno k vyvolávání nenávisti vůči Ukrajině.
Facebookovou stránku paní Pernické tak brzy zaplnily vzkazy od lidí, kteří nápis před pekárnou pochopili jako podněcování protiukrajinských nálad a podporování poplašných zpráv. Ti dávali najevo, slušně či méně slušně, že v tomhle obchodě je už nikdo neuvidí. Majitelku pekárny to podle jejích slov šokovalo. S žádnou politikou to prý nemělo mít nic společného, jde jí údajně jen a jen o zdraví zákazníků. Zopakovala, že rozhodně není proruská a proti Ukrajincům nic nemá.
Její vlastní stránka na facebooku však poskytuje poněkud jiný obraz. Paní Pernická na ní prezentuje množství textů a videí výrazně proruských dezinformátorů. Sdílí například záznam besedy o „fašismu na Ukrajině“ s výrazně proruským hercem Ivanem Vyskočilem, pořízený tzv. televizí Raptor, jejíž majitel Žarko Jovanovič přímo spolupracuje s putinovským režimem. Dále třeba obrázek sáčku mouky s uvedením „země původu Ukrajina“ doplněný slovenským nápisem „sypte potkanům a nepřátelům“. Sdílí „vtip“ Ivana Davida (SPD), obrázek „mouka banderka“ doplněný dlouhým textem, kde europoslanec opakuje, že jde o „jedovaté“ obilí. Na jiném místě sdílí paní Pernická Davidovu kritiku zatykače na Putina.
Najdeme zde výroky známých proruských „buditelů“ Jindřicha Rajchla, Lenky Tarabové, Ladislava Vrabela… Texty, které označují obilí z Ukrajiny za „otrávené“. Komentář neonacisty Tomáše Vandase k lidem s ukrajinskými vlajkami, kteří 16. dubna na Václavském náměstí protestovali proti shromáždění svolanému Jindřichem Rajchlem: „V Praze to včera u Národního muzea vypadalo, jako když začala další okupace… Naše vlajka je pouze (následuje emotikon české vlajky).“ Jsou tu videa z protidemonstrace u Národního muzea, kde účet Jana Muchová v diskuzi píše: „Ať už jdou do pr*ele s těma vlajkama, že jim není hanba“ a paní Pernická odpovídá nařčením: „No hanba jim není, mají za to prachy.“
Sdílený článek s vyjádřením ministra zemědělství Zdeňka Nekuly uvádí paní Pernická slovem „Sv*ně!!!“. Na což uživatel jménem Martin Tauterman reaguje výrokem: „Nekula je parch*nt, co by měl viset.“
Česko dovoz ukrajinských produktů nezakáže, není k tomu důvod, oznámil ministr Nekula (KDU-ČSL) v reakci na „kauzu obilí“. Obilí exportované z Ukrajiny do Česka je nezávadné a v pořádku, ujistil. „Kontrolní orgány České republiky prověřují i to minimum, co k nám doputuje. Vše je v pořádku. … Byly provedeny desítky odběrů a kontrol. Už není pomalu co kontrolovat, protože dovoz z Ukrajiny je opravdu velmi malý,“ uvedl pro Českou televizi.
Oznámil, že při kontrolách příslušnými úřady nebyl u obilí, masa ani vajec z Ukrajiny objeven žádný závadný vzorek, a není proto důvod, abychom po vzoru Slovenska a dalších zemí dovoz tohoto zboží zakázali. Zopakoval, že u každého vzorku dovezených potravin se dělá rozbor na přítomnost více než 400 stopových závadných látek. Stejně se vyjádřilo vedení Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.