Jan Hamáček reagoval na kritiku demonstrantů, že drží Andreje Babiše u moci. Nepere se prý za premiéra, ale za koaliční vládu, která podle něj dává smysl. Nemluví ale pravdu. Šéf sociální demokracie se opakovaně osobně postavil za šéfa ANO a kryje jeho problémy, ačkoli Babiš více respektuje komunisty než ČSSD.
Spojenectví s hnutím ANO ve vládě sociální demokracii nesvědčí a vybírá si daň. Není schopna prodat svůj program a některé průzkumy ji už posílají mimo Poslaneckou sněmovnu. Hamáček je však stále přesvědčený, že vstup do vlády je pro ČSSD lepší variantou. Ve skutečnosti jen kryje záda impériu oligarchy, jehož zájmový okruh může nadále expandovat do státních struktur.
Vláda má smysl
Jan Hamáček poskytl rozhovor časopisu Týden (25. 11. 2019), kde se vyjádřil i k demonstracím souvisejícím s třicátým výročím pádu komunismu. „Já se neperu za Andreje Babiše. Peru se za něco, co má podle mě smysl – za naši koaliční vládu,“ reagoval na otázku, zda to jeho strana neodnáší i za premiéra, což jí dali najevo i někteří lidé na Národní třídě.
Šéf ČSSD tvrdí, že i když toto soužití není idylka a většina věcí se musí tvrdě vyjednat, brání tak svojí účastí v koaličním projektu horší variantě, kterou je posílení vlivu SPD. To jsou ale jen hypotézy. Jakoukoli podporu radikálního Okamury si Babiš nepřeje, jelikož by se mu vymstila nejen doma, ale i v evropských strukturách, kde nemá zájem dále jitřit vztahy.
Podstatnější je, že Hamáček vytváří virtuální realitu. Patří k nejpevnějším obhájcům spolupráce s Andrejem Babišem, jehož opakovaně podržel v osobních problémech. Jak reagoval na výzvu demonstrantů na Letné, aby premiér vyřešil svůj střet zájmů nebo odstoupil a aby odvolal kontroverzní ministryni spravedlnosti Benešovou?
U Babiše nic nového
„Požadavky nejsou nijak nové, stejné zaznívaly na předchozích demonstracích. Já nevidím důvod, aby odcházela Marie Benešová, protože jsem přesvědčen, že svou práci dělá dobře,“ uvedl Hamáček a postavil se i za Babiše. „Co se týká pana premiéra, tam se nic nového nestalo a o jeho majetkových poměrech věděli voliči, když šli k volebním urnám.“
Zůstává tedy záhadou, proč se schází s organizátory demonstrací, když je s Babišovou vládou spokojený a nehodlá na současném status quo nic měnit.
Hamáček si ani nevšiml, že se Benešová rozešla s jeho stranou ve zlém a v minulosti ještě jako poslankyně ČSSD nejednou otevřeně podpořila šéfa ANO? Že už tehdy zpochybňovala kauzu Čapí hnízdo a v roli poradkyně prezidenta dala Miloši Zemanovi podnět k podání ústavní žaloby kvůli novele zákona o střetu zájmů, zvané „lex Babiš“?
Šéf sociální demokracie jen přihlížel, když první menšinová vláda ANO rozpoutala čistky v bezpečnostních složkách a dosazovala vstřícnější funkcionáře. Nehnul brvou, když státní zástupce Šaroch podezřele otočil a zastavil stíhání v kauze Čapí hnízdo a když policie v tichosti odložila jiné kauzy související s premiérem (korunové dluhopisy Agrofertu, Profrost, únos Babišova syna). Jako ministr vnitra tomu naopak dává punc.
Kryje záda s audity
Jan Hamáček tvrdí, že se nepere za Andreje Babiše, ale drží s ním basu i v extrémně citlivé kauze auditů Evropské komise, které zjistily porušení pravidel o střetu zájmů. V případě potvrzení těchto závěrů to může mít fatální důsledky pro miliardové dotační penězovody proudící do Agrofertu.
Ještě zpočátku, když v květnu dorazil tento výbušný materiál k připomínkování do Prahy, to vypadalo, že si sociální demokraté uvědomují vážnost situace. Společně s demokratickou opozicí ji označili za vážnou a požadovali úplné zastavení rizikových dotací Babišovu holdingu.
Ostře vystoupil šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka. „My budeme trvat na tom, že by nebylo dobré, aby odpovědi na tuto zprávu byly v rukou jakéhokoli člena vlády za hnutí ANO, ale aby příprava této odpovědi Evropské komisi byla v rukou člena vlády nominovaného za ČSSD,“ uvedl v den zveřejnění prvních informací o auditu. „Jedině tak můžeme předejít různým debatám, zda dané ministerstvo, které má odpovědět, není ve střetu zájmů, protože hlava strany, která má dané ministerstvo, je podezřelá z věcí, o kterých se tady bavíme,“ dodal logicky.
Reakce pod kontrolou ANO
Jenže po nejbližším jednání vlády bylo všechno jinak. Obrat oznámil samotný Hamáček. „Na zpracování se nebudou podílet žádní ministři, odpovědi zpracují úředníci příslušných rezortů a schválí ji Národní orgán pro koordinaci,“ uvedl. Tyto orgány spadají přímo pod loajální Babišovu ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, která měla jasné zadání: Rozporovat v auditu každou větu, což podle svých slov splnila.
Vláda dokonce v rozporu se zákonem neposkytla žádné dokumenty senátní komisi, která vznikla s cílem zajistit nezávislou kontrolu. To se týká i rezortů vedených ministry ČSSD Miroslavem Tomanem a Janou Maláčovou.
Navíc nyní vyšlo najevo, že Dostálová dostala k dispozici analýzu auditu zpracovanou Agrofertem. Holdingu to nepřísluší už jen proto, že nebyl auditovaným subjektem, a ministerstvo nehodlá tento dokument zveřejnit. Hamáček stále mlčí, a kryje tak zájmy nadále propojeného konglomerátu Babiš-Agrofert.
Jaká je premiérova odměna sociální demokracii za tyto věrné služby? Během letní krize kolem výměny ministra kultury podrazil Hamáčka, když nakonec zpochybnil nominaci Michala Šmardy, a porušil tak koaliční smlouvu. ČSSD poté potupně ustoupila.
Větší respekt ke KSČM
Premiér Babiš ale především dává najevo, že více než Hamáčka respektuje přání komunistů, kterým se podbízí kvůli toleranci jeho menšinové vlády. Naposledy se to projevilo při projednávání státního rozpočtu v rozpočtovém výboru. Zástupci ANO podpořili ze 33 pozměňovacích návrhů jen čtyři, všechny podala KSČM. Návrhy ČSSD padly pod stůl.
Jan Hamáček si myslí, že se nepere za Andreje Babiše, ale za vládu. Nepůsobí v ní ale v roli „levicového rebela“, jak si sám představuje, ale nedůstojného otloukánka, kterého premiér nebere příliš vážně. Voliči mu jeho servilitu spočítají i v nejbližších krajských a senátních volbách.