Včerejší rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie a následné přiznání Nigela Farage, že v kampani jeho strana používala lži, ukázalo, jak tenkým ledem pro demokracii je pořádání referend. Rozhodně nejsou pravdivé argumenty z internetových diskuzí ve stylu „tak zrušte všechny volby“, ale pokud si chceme zachovat alespoň relativně zdravou demokracii s rozumným vedením a směřováním, musíme se také držet zastupitelského systému. Protože většina evropských států, a zejména těch na východě Evropy, prostě není Švýcarsko.
Velká část lidí pod dojmy z výkřiků různých Okamurů má za to, že referendum znamená více demokracie a svobody. V jistém smyslu ano – ovšem pouze v případě, že by každý, kdo se rozhodne jít k volbám, měl k dispozici stejně relevantní argumentaci a zdůvodnění, že by nepodléhal laciným heslům a manipulaci a že by dokázal opravdu fundovaně obhájit svůj názor. Pak by měli populisté zavřené dveře a veškerá rozhodnutí by vážně znamenala moudřejší vládu a lepší cestu. To je ale samozřejmě naprosto utopická představa.
Průzkum veřejného mínění nejsou volby
Britové si po výsledcích začali ve velkém na internetu vyhledávat, co že to znamená vystoupit z Evropské unie. Někteří z probrexitových lídrů lhali, u jiných je evidentní, že nemají pro tuto situaci žádný plán. A proč? Protože zkratkovitá hesla, výkřiky a emoce budou vždycky silnější. Dovedete si takovouto situaci představit v České republice, která je demokracií mnohem mladší a nevyspělejší, která v mnohem větší míře čelí ruské propagandě a která má vrchního populistu dokonce na Hradě?
Voláním po referendu, se kterým mnozí teď jistě začnou (ostatně pan Kotleba se u našich slovenských sousedů již jal získávat podpisy), nejenže děláme radost Vladimiru Putinovi, který ze všech nejvíce potřebuje slabou Evropu. Tím nejhorším aspektem je fakt, že oslabujeme a ohrožujeme naši demokracii. Veřejné mínění není žádným ukazatelem toho, co by se v zemi mělo dít – tento názor nám vnucoval Miloš Zeman, když považoval za vhodné jmenovat svoji vlastní vládu, protože ta Nečasova měla rekordně nízkou podporu. Podporu podle koho – podle CVVM nebo STEMu? A když tedy podle dalšího průzkumu vyjde, že většina lidí chce pobírat plat nad sto tisíc korun nebo třeba zrušit parlament, také se tím budeme řídit?
Evropská unie má jistě mnoho chyb a problémů, přesto se díky její existenci máme nesrovnatelně lépe, na kontinentu je mír a právě Česko, které patří mezi zásadně chudší státy, na členství neuvěřitelně vydělává. Jedním z důvodů pro vystoupení Velké Británie byly mj. výhody, které ve Spojeném království požívají ekonomičtí migranti, jenže žádní muslimové, před kterými varuje Martin Konvička, ale ti z východní Evropy. Evropská unie potřebuje reformovat, potřebuje se zbavit pánů Junckera a Schulze, ale nesmí být zničena.
Státům i volbám by měl vždy vládnout především rozum. Když jsme naposledy narušili systém naší demokracie zaváděním přímých prvků, stal se prezidentem Miloš Zeman. Neotvírejme ještě více dveře manipulacím, lživým kampaním a populistům. Skutečným důsledkem by totiž nebylo více svobody, ale naopak její ztráta.