![Martin Stropnický](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/196791/Stropnický-epilog-1440x810-c.jpeg)
Martin Stropnický FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557258/339843637_226034960013658_1272130384783589030_n-100x100-c.png)
Martin Stropnický podal rozporuplnou zpověď Lidovým novinám. Odchází s křivdou a nepochopený. Pro politiku prý nemá geny a nechce už být součástí parlamentního „kazisvěta“. Přesto do něj znovu kandidoval, neodmítl roli ministra zahraničí, aby vzápětí přijal trafiku velvyslance. Je obětí systému, nebo bezpáteřný kariérista?
[ctete postid=“193069″ title=“Babiš bez skrupulí. Pružně mění názory a spojence, potápí své ministry“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/04/Stropnicvý-Bába-385×230.jpeg“ excerpt=“Fraška kolem sestavování vlády nemá konce. Premiér Babiš po schůzce v Lánech znovu “ permalink=“http://forum24.cz/babis-bez-skrupuli-pruzne-meni-nazory-a-spojence-potapi-sve-ministry/“]193069[/ctete]
Ministr zahraničí poskytl rozsáhlý rozhovor Lidovým novinám (9. 5. 2018, „V kazisvětě pracovat neumím“), kde bilancuje svoje působení v politice. Na jedné straně dává průchod svým steskům, nicméně na Andreje Babiše stále nedá dopustit. Na druhé straně je z něj cítit patrná úleva, že se zbavil „okovů“ tohoto prostředí, ke kterému nepřilnul a prý v něm vlastně ani být nechtěl.
Chová se dnes podobně jako jeho stranický kolega ve vládě, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který si až nyní uvědomil, že mu názorové rozdíly v klubu hnutí ANO neumožňují pokračovat v politické dráze. To oběma zhrzeným nebránilo – spolu s dalšími populárními tvářemi z plakátů – podporovat vytváření kultu osobnosti „osvíceného“ oligarchy, jenž v nestřežených chvílích dával najevo, jak jimi pohrdá.
Pro politiku mi schází geny
Martin Stropnický předvedl bravurní hereckou etudu. Hlavní zprávou tohoto epilogu bylo potvrzení spekulací, že končí v politice. „Pochopil jsem, že pro politiku mi schází určité geny. Ve sněmovně se třeba trápím věcmi, které jiným přijdou zajímavé, nebo dokonce zábavné. V tomto kazisvětě skutečně neumím pracovat. Mám rád normální práci, i nesouhlas a hádku, ale procedurální finty, obstrukce a křivárny neumím,“ objasňuje důvody odejít.
Tím ovšem nijak nevysvětlil, proč loni na podzim poučený tíhou „křiváren kazisvěta“ znovu kandidoval do Poslanecké sněmovny jako pražský lídr. Prý z pocitu odpovědnosti vůči hnutí. Teď už ji necítí?
Stejně tak je zvláštní, že nijak neváhal pokračovat ve vládě, ačkoli si musel být dobře vědom, že trestní stíhání premiéra takřka vylučuje vznik vlády bez podpory komunistů, a ve sněmovně se formovala hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD. Původně v médiích vylučoval, že něco takového vzniká. Dnes někdejší signatář Několika vět práci vyjednávačů ANO na vzniku vlády podporované zásadními odpůrci NATO komunisty chválí, že „dělají naprosté maximum“, a v daném prostoru by se „těžko někdo pohyboval lépe“.
Obrana na mě zbyla
Co této anabázi předcházelo? Stropnický se vrátil ke kampani v roce 2013, kdy lidé jako on do toho šli „srdcem, ne z prospěchu“. Opravdu? Poté došlo k sestavování vlády a shodou náhod se octl na ministerstvu obrany.
„Tak to mám celý život. Naučím se salto dopředu, ale režie ho chce po zádech. A tak jsem strávil čtyři neskutečné roky na obraně, která na mě ve vyjednávání o místech v koaliční vládě tak trochu zbyla,“ povzdechl si Stropnický, i když ho v politické roli dělat salta po zádech nikdo nenutil. Bylo to výsostně jeho dobrovolné rozhodnutí.
Dnes cítí za „čtyři roky dřiny na obraně“ křivdu. Postěžoval si, že byl neustále pod palbou, a to i zevnitř hnutí ANO. „Ještě mi čouhaly v místnosti paty a už jsem zaslechl svou nástupkyni, že bude všechno okamžitě podrobeno důkladnému auditu a kontrole. Říkal jsem si v tu chvíli, že ale snad nepřebírá resort po nějakém záškodníkovi, ale po místopředsedovi strany, za kterou kandidovala, a že si snad věříme,“ komentoval zahořkle prohlášení Karly Šlechtové na tiskové konferenci při přebírání resortů.
Skutečností je, že Šlechtová za přihlížení premiéra Babiše v kritice pokračovala. Doslova obrátila resort vzhůru nohama s tím, že téměř všechno bude dělat jinak, ačkoli menšinový kabinet vládne více než půl roku bez důvěry.
Stropnický využil platformy v Lidových novinách k obhajobě svého působení na obraně, i když jeho výsledky jsou skutečně sporné. Nepodařilo se mu využít příznivého ekonomického vývoje k posílení výdajů na obranu v souladu s požadavky NATO. Jejich podíl se u nás stále pohybuje kolem jednoho procenta HDP jako v době vrcholící krize, ačkoli se členské země NATO zavázaly ke dvěma procentům.
Hlavním důvodem byla jeho neschopnost transparentně investovat do modernizace armádní techniky. Armádní investice byly dokonce v krizových letech 2010 až 2012 v době vynucených úspor vyšší, než za Stropnického v době růstu.
Babiš mi řekl, že to asi nechci dělat
Ministr se vrátil k epizodě, kdy to v jednu chvíli vypadalo, že by mohl za hnutí ANO kandidovat na prezidenta. Jak to Babiš s jeho kandidaturou skutečně myslel, vyjevil při jednom setkání se studenty v Olomouci. „Stropnický na to nemá. Když chce kandidovat, nechť jde, ale nechť to odmaká. Když je Pražský maraton, já tam tři hodiny chodím mezi lidmi, a on na to s*re,“ odvětil upřímně na dotaz, zda bude tehdejší ministr obrany kandidovat.
Stropnický v rozhovoru připustil, že se o kandidatuře s Babišem jednou bavili, ale „celé to byla spíš taková želatina“. Vše se odvíjelo od situace, kdy předseda hnutí ANO dostal nečekanou otázku na prezidentské kandidáty a uvedl i jeho. „Od té doby to žilo vlastním životem. Několikrát to ještě zaznělo, ale pak to pan Babiš začal korigovat. Také mi řekl, že to vlastně asi ani nechci dělat,“ přiznal Stropnický. Téma časem vyšumělo, jelikož předseda hnutí ANO potřeboval podpořit Miloše Zemana.
Nabídka, co se neodmítá
„Den po volbách jsem šel za panem Babišem a řekl mu, že poslance dělat sice budu, ale na obraně už nechci být. Po několika dnech přišel s nabídkou na ministerstvo zahraničí. Vzhledem k mé minulosti to spadalo do kategorie ,nabídka, co se neodmítá‘,“ popisoval Stropnický, jak se dostal do současné funkce.
[ctete postid=“195890″ title=“Stropnický odchází, aby našel ztracenou důstojnost. Jenže ona je nenávratně pryč“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/03/Martin-Stropnický-385×230.jpg“ excerpt=“Martin Stropnický skončí v politice. Kromě funkce ministra zahraničí a místopředsedy “ permalink=“http://forum24.cz/195890-2/“]195890[/ctete]
Přesto se jako ministr zahraničí dostával do konfliktních situací, kdy mu premiér dával jasně najevo, že zahraniční politiku určuje jedině on. Několikrát se octl v rozporu s kremelsky orientovaným prezidentem Zemanem, který projevil jiný názor než vláda na vyhoštění tří ruských diplomatů, vydání ruského hackera Nikulina a útok spojenců v Sýrii. V posledním případě Stropnického a Šlechtovou setřel za podporu vyslovenou akci proti Asadovu režimu po schůzce s prezidentem i premiér Babiš s tím, že „to nebylo jednotné stanovisko vlády“. Ačkoli původně měl názor totožný.
Přes tyto nedůstojné výpady, které Stropnický v rozhovoru nezmínil, zůstal hyperloajální. Nikdy Babiše nekritizoval a obhajoval ho i v citlivé kauze Čapí hnízdo. „Nepřijde mi to jako porušení norem a zákonů, které v té době platily. Stejně jako otázka korunových dluhopisů.“
V poslední době, kdy byl resort zahraničí vhozen na koaliční tržiště, a proti pokračování Stropnického důrazně protestovali komunisté, mu byla učiněna jiná „nabídka, co se neodmítá“. Tou je post velvyslance v Izraeli. Důstojná náplast za „příkoří“, která byla ambicióznímu a názorově pružnému ministrovi napáchána, a dostatečný důvod k udržení jeho loajality vůči hnutí ANO.