KOMENTÁŘ / Výtržnosti, jaké momentálně probíhají ve více než desítce měst po celé zemi, jsou největší od roku 2011. Rozbuškou se stala odporná vražda tří mladých dívek. Z té pak na Twitteru někdo obvinil neexistujícího imigranta, údajně sledovaného MI6. Toho se chytila obskurní webová stránka vydávající se za médium Channel3Now. Podle Daily Mail je její původ v Rusku. Všeho se pak chopily krajně pravicové a přímo neonacistické skupiny jako British Movement a English Defence League. I když nelze pominout, že imigraci považuje za problém velká část obyvatel Británie, současná vlna nepokojů není spontánním vyjádřením obecné nespokojenosti.
Předem je třeba uvést, že počet lidí, kteří se na lodích nelegálně vydávají do Británie v naději, že tam dostanou azyl, se za poslední roky zvýšil. Od podzimu 2022 je imigrace stabilně na třetím místě mezi problémy, které voliči považují za nejzávažnější. Situace je o to horší, že po brexitu už Británie nemůže vracet nelegálně příchozí do Francie na základě Dublinské dohody. Jenže od obecné nespokojenosti k protestům a dokonce násilí je ještě daleko.
Hoďte to na imigranty
Pravdou je, že drtivá většina obyvatel se domnívá, že zločinnost roste, a velká část z nich z toho viní vysokou míru migrace. Někteří z nich pak byli rozhodně ochotní bez dalšího přijmout jako fakt, že vrahem v Southportu byl imigrant. Policie totiž nejprve nemohla zveřejnit jeho identitu, protože mu ještě nebylo 18. To jí dovolil soud teprve po několika dnech právě s ohledem na kolující dezinformace.
Jenže v té chvíli už bylo pozdě. Channel3Now zprávu o tom, že vrahem je neexistující Ali Al-Šakhátí, dokázal rozšířit mezi dva miliony lidí. V ulicích už tou dobou byly tisíce lidí. Vzpomínkové akce na oběti však brzy přerostly v útoky na dohlížející policisty. Mezi útočníky se vyjímají fotbaloví chuligáni a členové ultrapravicových sdružení. To samozřejmě neznamená, že všichni účastníci protestů patří k nim. Nicméně je zřejmé, že tvrdé jádro britské ultrapravice se rozhodlo využít příležitosti.
Ruská stopa
Jak už bylo uvedeno výše, deník Daily Mail přišel se zjištěním, že Channel3Now byl původně založen před 11 lety v Rusku a sdílel videa z automobilových závodů. Teď si hraje na zpravodajské médium. Tohle sice samozřejmě není důkaz, že by šlo o operaci ruských tajných služeb, ale využívání skupin na sociálních sítích, které byly původně založeny s jiným účelem, jsme viděli i v ČR.
Toto pseudomédium si platí službu, která kryje identitu majitele. Využívá servery v USA a společnost je registrovaná v Litvě. Jak napsal deník Daily Mirror, kanál byl po léta neaktivní a profesionálně vypadající videa s obsahem podněcujícím rasovou nenávist se tam objevují zhruba poslední dva roky. Zprávy se také okamžitě chytila ruská státní média.
Nácek a misogyn
Zprávu o neexistujícím pachateli následně mezi své fanoušky šířili i neonacista (dříve člen fašistické British National Party) Tommy Robinson a online influencer Andrew Tate. Druhý jmenovaný má na sociálních sítích přes 10 milionů fanoušků. Ty si získal obsahem, který se soustředí okolo rychlých a drahých aut a misogynie. To není nadsázka. Za misogyna a sexistu se označil sám Tate.
Následovaly útoky na mešity a muslimské obchody a střety s policií. I kdyby pachatel nakrásně byl muslim, co do země připlul na malé loďce, jak do světa hlásala nesvatá trojice Channel3Now, Robinson a Tate, byly by takové činy naprosto neospravedlnitelné. Je jedině dobře, pokud budou tvrdě stíhány a potrestány.
Násilí musí být zastaveno a potrestáno
Zároveň je ale potřeba, aby se trestu dočkali i ti na druhé straně barikády, kteří se dopustí násilí. V Birminghamu se po falešné zprávě, že se tam chystá útok na mešitu, sešly stovky místních muslimů, aby ji bránili. Několik desítek z nich se od hlavní demonstrace oddělilo a zaútočilo na místní hostinec. Jeden z hostů po jejich útoku skončil v kómatu.
Británie se už v minulosti oklepala z horších vln násilností, než je ta současná. Jde ale nejen o to, aby se podařilo násilí co nejdříve zastavit, ale aby se podařilo i co nejvíce viníků potrestat.