Kauzy Jaroslava Faltýnka plní mediální prostor se železnou pravidelností. Každá z nich by komukoli v časech „Palerma“ zlámala vaz. Ne tak pravé ruce Andreje Babiše, šéfa „protikorupčního“ hnutí ANO. Ukradený diář s byznysovými vazbami však může být poslední kapkou.
Portál Seznam Zprávy zveřejňuje sérii odhalení odvrácené tváře Jaroslava Faltýnka. Bývalý člen představenstva Agrofertu provází Andreje Babiše už sedmnáct let. Pomáhal mu budovat nejen jeho impérium, ale i protestní hnutí ANO, vymezující se proti tradičním stranám a „zkorumpovanému“ polistopadovému režimu.
Pomsta expartnerky
Redakci se podařilo získat Faltýnkův „obchodní diář“ z let 2015 až 2017, obsahující poznámky z mnoha obchodních jednání o rozdělování veřejných zakázek a dotací, a politického klíče dělení trafik v městských firmách v Praze i na Moravě.
Faltýnek autenticitu zápisků nezpochybnil, jejich obsah však zlehčuje. Tento únik podle něj zařídil „blízký člověk, se kterým žil poměrně dlouho ve společné domácnosti“, který si značné množství stránek diáře ofotil. Připustil, že to mohla být jeho expartnerka, někdejší marketingová specialistka Agrofertu Lenka Linhartová.
Důsledkem těchto neurovnaných osobních vztahů je alarmující seriál pochybných aktivit, které už začala rozplétat policie a státní zastupitelství. Skládají mozaiku klientelistických vazeb a lobbingu za získání veřejných prostředků.
Faltýnkův diář například obsahuje plán, jak skrytě vlastnit firmu, aby nebyla ohrožena pověst významného politika vládního hnutí, jež si verbálně zakládá na transparentnosti a protikorupčním étosu.
Určitě za to lobboval
V diáři je popsáno konkrétní rozdělování sportovních dotací podobně jako u probíhajícího soudu s bývalým šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou a exnáměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou. O tom svědčí Faltýnkova poznámka, aby „pohlídal dotaci 30 milionů korun“ na dostavbu olympijského centra v Prostějově pro vlivného tenisového bosse Miroslava Černoška.
Černošek nevidí na lobbingu podle politických kritérií nic špatného. „Já jsem s panem Faltýnkem soused 32 let. To jediné, co vám potvrdím, je, že určitě za to lobboval, a myslím, že to bylo legální,“ řekl serveru Seznam Zprávy.
Další poznámky se mimo jiné týkají miliardové zakázky v éře primátorky Adriany Krnáčové, kdy Faltýnkova klientelistická síť pronikla do Prahy. Dopravní podnik vypověděl smlouvu na pronájem reklamních ploch společnosti Rencar a získala ji firma BigMedia, kterou vede a spoluvlastní Faltýnkův kamarád Richard Fuxa.
Babiš: Nic o tom nevím
„Hnutí jsem postavil na transparentnosti a principech boje proti korupci a v případě, že by je kdokoliv porušil, nemáme dál co řešit a musí odejít. A je jedno, jak se jmenuje nebo na jaké je pozici,“ reagoval Babiš na novou kauzu. „Pan Faltýnek ode mě žádný mandát k jednání neměl, nic o tom nevím, nikdy jsem o tom neslyšel a musí to vysvětlit.“
Podobně se ovšem premiér neozval poprvé. Přestože vliv své pravé ruky zúžil, stále je pro něj nepostradatelný jako zákulisní vyjednávač v roli šéfa poslaneckého klubu ANO. Nebo na sebe oba vědí příliš mnoho? O tom svědčí další Faltýnkovy kauzy, které politicky přežil a zatím mu nic nebránilo kandidovat jako krajský lídr v blížících se volbách do poslanecké sněmovny.
Čapí hnízdo
Příznivě se pro Faltýnka vyvinula jeho spoluúčast v kauze Čapí hnízdo. Původně byl obviněný z podílu na vyjmutí firmy ZZN Agro Pelhřimov ze struktur holdingu, aby mohla po přeměně na Farmu Čapí hnízdo podvodně požádat o padesátimilionovou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Dvakrát byl sněmovnou společně s Babišem vydán k trestnímu stíhání, ale na jaře 2018 ho dozorový žalobce Jaroslav Šaroch zastavil.
Faltýnkova klientelistická síť
Nekontrolovaný růst moci prvního místopředsedy ANO začal Babišovi vadit před třemi lety poté, kdy do státních struktur infiltroval svoje lidi. Obavy, že Faltýnkova klientelistická síť operující na hraně zákona může ohrožovat samotného premiéra, nakonec vedly k čistkám v resortu dopravy a na pražském magistrátu. Skončil Faltýnkův bývalý spolužák a poslanec Milan Feranec se zásadním vlivem na celý dopravní sektor a další klíčová spojka, právník Květoslav Hlína.
Lobbing za společnost Kapsch
Faltýnek se v roli samozvaného „stínového ministra“ dopravy zapletl do pokusu ovlivnit výsledek desetimiliardové zakázky na mýtný systém ve prospěch dosavadního provozovatele Kapsch. V listopadu 2017 se scházel za zády tehdejšího ministra dopravy Dana Ťoka v brněnských hotelech se šéfem Kapsche Karlem Feixem a předsedou ÚOHS Petrem Rafajem.
Rafajovi měl tlumočit požadavky Kapsche na další postup v probíhajícím tendru, který nakonec vyhrálo konsorcium CzechToll/SkyToll ze skupiny PPF. Tehdy u Faltýnka proběhla domovní prohlídka, policejní vyšetřování pokračuje dodnes.
Brněnská „Stoka“
Loni v březnu obžalovali státní zástupci jedenáct lidí a dvě firmy v brněnské kauze „Stoka“, která dospěla k soudu. Její ústřední postavou je bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula, podezřelý z manipulací s veřejnými zakázkami a přijetí úplatků ve výši 47 milionů korun. Objem ovlivněných stavebních zakázek dosahuje nejméně 330 milionů korun.
Švachulu přivedl do hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který je do rozsáhlé aféry rovněž zatažený i se synem Jiřím. Jména obou Faltýnků („velké“ a „malé efko“) byla zachycena v odposleších v souvislosti s rozdělováním úplatků. Policisté usuzují, že rodinný klan měl přímý vliv na rozhodování o veřejných zakázkách.
Vyšehrad
Faltýnek figuroval i v ostudné kauze nelegální noční lobbistické schůzky ve vyšehradské restauraci Rio’s, která stála křeslo ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Babiš vyzval Faltýnka, aby se formálně vzdal funkce prvního místopředsedy ANO, což měl stejně v úmyslu, ale jinak ho ani tentokrát – na rozdíl od razantního zákroku proti Prymulovi – žádný citelný postih nečekal.
Jsem už z toho unavený
Faltýnkovo chování příliš neladí s morálním kodexem ANO, kde „reprezentant při svém jednání respektuje veřejný zájem a zdrží se jakéhokoliv jednání, které by vedlo k upřednostnění osobního prospěchu jeho nebo osob jemu blízkých“. Totéž platí i pro samotného šéfa ANO, jenže to je v tomto příběhu vedlejší.
Ustojí Faltýnek další skandál? Jisté to není. Hnutí ANO padají preference a Babiš se potřebuje zbavit jakékoli nepříjemné zátěže. Nikdo neví, co z výbušného diáře ještě vyplave, a vůbec není vyloučeno, že šéf ANO tentokrát svého nepostradatelného souputníka oželí.
O rezignovaném Faltýnkově postoji svědčí jeho reakce pro Blesk na dotaz, proč po tom všem ještě zůstává v politice. „To je velmi těžká otázka, také si ji někdy kladu. Ale vážně. Uvažuji o tom, že už bych nekandidoval. Fakt už jsem z toho unavený.“ Možná jeho rozhodování urychlí okolnost, že mu bude odchod z politiky důrazně doporučen.