Poté, co jeho hnutí prohrálo v parlamentních volbách, a přišel tak o post premiéra a neuspěl ani v následující prezidentské volbě, stáhnul se Andrej Babiš trochu do pozadí a místo sebe nastrčil Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka. Nyní poskytl svým novinám obsáhlý rozhovor, v němž pro MF DNES vysvětluje, proč jel na konferenci proruských „konzervativců“ do Budapešti, a také naznačuje, že se do budoucna hodlá ucházet i o hlasy extremistů.
Na budapešťskou konferenci se Babiš vypravil, protože se blíží volby do Evropského parlamentu, a navíc se tam chce „vyjádřit k situaci v Evropské unii a její budoucnosti. Zejména v otázce Green Dealu po ruské agresi“. Podle Babiše by Evropa „měla nejdřív splnit svoje původní myšlenky“. Podle jeho názoru není hotový vnitřní trh, není dokončený Schengen a pořád existují limity pro naše lidi třeba v zaměstnávání.
„Ty takzvané čtyři svobody pořád nebyly dokončené, tak proč se pouštíme do dalších věcí? Česká republika je svrchovaná země a nepotřebujeme, aby nám někdo něco diktoval,“ zahrál v rozhovoru na „vlasteneckou notu“ Babiš, který se čím dál více obrací na voliče z řad SPD a dalších extremistických uskupení, která se zaštiťují právě vlastenectvím.
Protože Babišovi záleží na tom, aby Evropská unie, z níž čerpá vysoké dotace, nadále existovala, je nutné z Evropského parlamentu „vymést zelené fanatiky“. Sám však o kandidatuře do Evropského parlamentu neuvažuje, ale bude se osobně angažovat, „aby nás lidi volili“. O tom, zda bude za ANO kandidovat i Dita Charanzová, nebo ji nahradí Klára Dostálová, Babiš neví. „Já kandidátku nesestavuji. Uvidíme, koho nakonec kraje nominují,“ prohlásil Babiš, bez jehož souhlasu se v ANO neuskuteční nic.
Maďarsko a Orbán jsou podle Babiše „na černé listině hlavně proto, že nejsou poslušní vůči Bruselu“, nikoliv proto, že produkují výrazně proruskou politiku. Vcelku nepřekvapivě pak Babiš hodnotí současnou Fialovu vládu. Právě Petr Fiala ho nahradil v premiérském křesle jako „nejhorší a nejneschopnější od vzniku České republiky“. Od šéfa hnutí, které v parlamentu rozhodně nehraje roli konstruktivní opozice, se nic jiného ani čekat nedá.