Potřebujeme dramaticky reformovat naše bolševické pracovní zákonodárství a uvolnit trh práce, vzkázal současné vládě bývalý ministr životního prostředí a dlouholetý člen občanských demokratů Pavel Drobil. Reagoval tak na rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí nenavrhnout do připravované novely zákoníku práce výpovědi bez udání důvodu. Podle Drobila, který aktuálně podniká v průmyslu, hrozí Česku vleklá stagnace.
„Jestli někdo ve vládě nechápe, že pro restart Česka nepotřebujeme ani objevovat kolo, ani svolávat nekonečné konference o ničem, ale v prvé řadě dramaticky reformovat to naše bolševické pracovní zákonodárství a uvolnit trh práce, tak potom se obávám, že žádný restart Česka nebude! Jen vleklá stagnace!“ vzkázal exministr Pavel Drobil na sociální síti.
Reagoval tak na rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí nezařadit do připravované novely zákoníku práce výpovědi bez udání důvodu. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve vzkázal, že něco takového vůbec není téma. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučila toto opatření přijmout v rámci snahy o nastartování trhu práce.
„Ministerstvo práce nebude v novele navrhovat výpovědi bez udání důvodu,“ potvrdil deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva práce Jakub Augusta s tím, že nic takového v návrhu zákoniků práce nikdy nebylo. „O výpovědi bez udání důvodu se mluvilo v souvislosti s návrhem NERV, nikoli naším,“ doplnil mluvčí Jurečkova resortu. O konečném znění novely se podle něj ještě diskutuje, návrh by měl být znám v nejbližších týdnech.
Česko patří v Evropské unii dlouhodobě k zemím s nejnižší nezaměstnaností. Zaměstnavatelé si proto stěžují na nedostatek pracovních sil. Podle NERV by bylo potřeba český trh práce rozpohybovat. Rada ve svém souboru doporučení vzkázala, že problémoví zaměstnanci či zaměstnanci bez výkonu jsou v Česku nepropustitelní, pokud hrubě neporuší pracovní kázeň.
„Obtížné propouštění, například v reakcích na externí šoky, váže zaměstnance v méně produktivních firmách, a tím také brzdí rozvoj více produktivních firem, které mají zájem nabírat,“ oznámila rada. Podle ní to vede ke ztrátě konkurenceschopnosti.
NERV v materiálu doporučuje možnost propuštění bez udání důvodu, ale v rozumné lhůtě s rozumným odstupným. V jeho výši by se mohly odrážet odpracované roky. Podle rady by se inspirace dala hledat v zahraničí, třeba v dánském modelu flexicurity. Pojem se skládá ze slov flexibility a security, tedy pružnost i zabezpečení. K tomu je nutné připravit české služby zaměstnanosti, podotkla rada. Poukázala na vyšší výdaje státu ke zmírnění dopadů propouštění, a to třeba na rekvalifikace. Vedle snadnějších výpovědí pak zmínila i pružnější nábory či regulaci pracovní doby.