Oblíbený řecký ostrov Santorini se stal kvůli vysokému počtu turistů cílem developerů, kteří tam chtějí postavit další hotely a domy. Velká část ostrova už je úplně zastavěná. Podle starosty to představuje existenční hrozbu. Pokud to tak bude pokračovat, ostrov už nepůjde zachránit, varoval.
Santorini je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací. Z rekordních 32,7 milionu lidí, kteří loni navštívili Řecko, každý desátý podle agentury AFP zamířil právě na tento ostrov s pouhými 15 500 obyvateli. Velký zájem turistů pokračuje i letos. Očekává se, že jejich počet dosáhne 3,4 milionu, napsal server The Guardian.
Kvůli zájmu turistů se stal ostrov obětí „stavebního šílenství“, jak současnou situaci nazval starosta Nikos Zorzos. Developeři totiž ve velkém staví nové hotely a apartmány, které podle starosty nejsou potřeba. „Pokud zničíte krajinu, zničíte ten pravý důvod, proč sem lidé přicházejí,“ upozornil. Požaduje proto, aby výstavba byla zastavena.
Santorini má odhadem 80 000 hotelových lůžek, což je na metr čtvereční více než kterákoli jiná řecká turistická destinace kromě Kosu a Rhodosu. Zahraniční hotelové řetězce a investoři ale dál podávají žádosti o stavební licence s tím, že v nadcházejících letech očekávají ještě větší zájem turistů.
Řecko doufá, že do roku 2028 do země přiláká téměř 40 milionů turistů. To je téměř čtyřnásobek celkového počtu obyvatel.
Pro Zorzose představuje zástavba existenční hrozbu. Obává se tlaků na vodní zdroje a infrastrukturu. Upozorňuje i na ničení přírody na ostrově. „Životní prostředí je náš domov a jeho ničením si škodíme,“ řekl.
Santorini řeší nadměrný turismus už dlouhodobě. Jedním z problémů jsou výletní lodě, které denně přivezou tisíce lidí. Současně jich u pobřeží může zakotvit až sedm, což při plné kapacitě znamená až 14 000 cestujících. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis už proto oznámil plány omezit výletní lodě na nejoblíbenější ostrovy v zemi, včetně Santorini. Opatření by podle něj mohla nabýt platnosti v následujícím roce.
Navíc se mluví o zvýšení poplatku za vylodění z obřích plavidel, který je nyní 35 centů. Podle starosty by se měl zvednout na více než 10 eur, napsal server Independent. Zorzos připomněl, že k podobnému opatření přistoupily italské Benátky.