Čínská aplikace TikTok se na první pohled jeví jako jednoduchá zábava, u které dnešní děti a teenageři z celého světa tráví celé hodiny. Objevují se na ní krátká virální videa, vtipné scénky nebo různé hudební tanečky. Vytvářejí úplně novou popkulturu a skrz tento obsah cílí na mladé: jen v tuzemsku aplikaci používala na začátku roku 2019 téměř třetina českých dětí.
Po celém světě je aktivních uživatelů přes 800 milionů. Právě tady ale začíná celý balíček problémů. TikTok totiž podle amerických zákonodárců může představovat národní bezpečnostní riziko a nemyslí si to jen USA – v Indii a Hongkongu ji zablokovali úplně.
Prezident Donald Trump chtěl oblíbenou aplikaci tento víkend také zakázat. Nakonec dal na radu svých poradců, kteří mu doporučili, aby to nedělal, protože by ho to mohlo poškodit v očích mladých voličů před nadcházejícími prezidentskými volbami.
Nebezpečnost aplikace však připouští i on; a namísto přímého zákazu posvětil společnost Microsoft, aby od čínské společnosti ByteDance odkoupila aktivity na trzích v USA, Kanadě a Austrálii. Na vyjednávání dal čas do 15. září a připojil několik podmínek, které musí společnost splnit – včetně provedení kompletní bezpečnostní prověrky.
Proč ale na první pohled neškodný TikTok vzbuzuje takové vášně? Hlavně kvůli údajnému propojení s čínskou vládou, která ve své zemi potlačuje lidská práva, a také protože si od uživatele bere více soukromých dat než jakákoliv jiná technologická společnost.
Data nad zlato
Dnešní služby zdarma vydělávají reklamou a daty. Facebooku, Googlu ani zmiňovanému TikToku sice za založení účtu nebo stažení jejich aplikace neplatíme ani korunu – bohatě to však vykompenzujeme daty, které jim o nás poskytneme pouhým aktivním využíváním jejich služeb. Jinými slovy – tyto aplikace své uživatele šmírují.
Pro agenturu Bloomberg loni promluvilo hned několik zaměstnanců, kteří v rámci své práce přepisovali hlasové zprávy, které si posílali uživatelé přes Messenger. Byť šlo o anonymizovaná data, jde o nemalý zásah do soukromí.
Aplikace TikTok si bere podle bezpečnostní analýzy krom údajů, které uživatel o sobě sám poskytne, a zpráv, co odešle, údaje o všech nainstalovaných aplikacích, které má uživatel v telefonu, i pravidelný GPS ping, díky kterému lze zachytit přesná poloha uživatele, a analyzuje podrobnosti o zařízení.
Nedávno se také ukázalo, že aplikace zaznamenává vše, co si uživatelé na telefonu zkopírují. Analyzovat má i biometrické údaje z obrazu kamery. TikTok se tak chová v podstatě jako nebezpečný malware, cílící na dětské publikum. Všechna data posílá na čínské servery, kde není jasné, jaký je jejich další osud – jak se zpracovávají a co všechno dalšího o osobách ještě ukládá.
Společnost veškerá nařčení odmítá.
Víme tak jenom to, že data využívá k přesnějšímu cílení reklam. Na základě nich pochopí, kdo je daný uživatel, jaké jsou jeho návyky, oblíbené produkty, co uživatel píše svojí rodině nebo přátelům.
Ve světě už některé organizace a skupiny lidí vyzývají k bojkotu TikToku. Je to na každém z nás – zřejmě ale nechceme posílat svá důvěrná data do mocnosti, která stále pokračuje v genocidě Ujgurů, na svých lidech experimentuje s kreditovým systémem „vzorného chování“ a rozpoznáváním tváře přímo na ulici. Před používáním aplikace varují i bezpečnostní analytici.