Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu podle webu The Moscow Times vyzdvihl vztahy své země s Ruskou federací. Oba národy jsou podle něj „nepřemožitelní spolubojovníci“. Servis analyzující Kimův režim už dříve napsal, že Putin by KLDR mohl navštívit už tento týden.
U příležitosti ruského státního svátku Kim prohlásil, že jeho loňské setkání s Putinem pozvedlo vazby jejich „staletého strategického vztahu“. Odkazoval tak na vzácnou zahraniční cestu za ruským prezidentem Vladimirem Putinem na Dálný východ. Soul a Washington tehdy obvinily Pchjongjang, že do Moskvy dodává zbraně pro použití na bojišti na Ukrajině.
Očekává se, že Vladimir Putin navštíví Severní Koreu v nadcházejících týdnech. Kreml v květnu ruským médiím podle The Moscow Times oznámil, že se cesta připravuje. Zároveň má navštívit i Vietnam. Ani u jedné z návštěv zatím nebyly oficiálně potvrzeny termíny ruskými úřady.
Jihokorejský servis NK News na začátku tohoto týdne napsal, že v Severní Koreji byly zaznamenány renovace a drobné opravy ruského válečného pomníku a okolí ministerstva obrany v Pchjongjangu. Putin by se tak s diktátorem KLDR Kim Čong-unem mohl setkat právě tam, tvrdí NK News. Kromě oprav se objevila řada „velkých objektů“ na Kim Ir-senově náměstí.
Od začátku války na Ukrajině Moskva upevnila vazby se zeměmi znepřátelenými se Spojenými státy, mezi nimi se Severní Koreou nebo Íránem. USA a Ukrajina v lednu Kreml obvinily, že na ukrajinské území útočí zbraněmi dodávanými KLDR, což je v rozporu se sankcemi OSN proti Severní Koreji, k nimž se Rusko dříve samo zavázalo.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un navštívil Putina v Ruské federaci minulé září. Podíval se například na kosmodrom Vostočnyj na Dálném východě. Putin také Kimovi slíbil, že Moskva pomůže Pchjongjangu s vývojem satelitů. Putin Severní Koreu zatím navštívil pouze v roce 2000, když se poprvé ujal prezidentského úřadu.
K Putinově nadcházející návštěvě v Severní Koreji Kreml uvedl, že Rusko chce s KLDR posílit spolupráci „ve všech oblastech“.
Analytici podle The Moscow Times varovali, že nedávné zvýšení testování a výroby dělostřeleckých a řízených střel Severní Koreou, vyzbrojenou jadernými zbraněmi, by mohlo být přípravou na dodávky do Ruska. Pchjongjang tato obvinění odmítl a označil je za „absurdní“.
Severní Koreji zakazují sankce OSN jakékoliv testy s použitím balistické technologie, ale Moskva v březnu využila svého práva veta v Radě bezpečnosti OSN a fakticky ukončila monitorování porušování pravidel ze strany OSN, za což Pchjongjang Rusku poděkoval.