Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien vyzval Severoatlantickou alianci, aby přestala házet vinu na Čínu a raději udělala něco praktického pro politické urovnání krize. Reagoval tak na slova generálního tajemníka NATO, který Peking obvinil z rozdmýchávání války na Ukrajině a podpory Ruska.
„Doporučujeme NATO, aby přestalo přenášet vinu a rozsévat neshody, nepřilévalo olej do ohně a nevyvolávalo konfrontaci, ale raději udělalo něco praktického pro politické urovnání krize,“ prohlásil Lin Ťien podle webu Ukrajinska pravda. Strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem se od ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu posílilo, ale Peking dlouhodobě odmítá obvinění Západu, že Moskvě pomáhá.
Peking sice tvrdí, že k válce na Ukrajině zaujímá neutrální postoj, kritizuje protiruské sankce a odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit, zároveň ale těží z nižších cen za ropu a plyn, které už Rusko nemůže prodávat do Evropy v dřívějším rozsahu.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí reagoval na obvinění generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který během projevu v think tanku Wilson Center ve Washingtonu obvinil Čínu z toho, že podporuje válku Ruska proti Ukrajině, a poukázal na to, že v loňském roce Rusko dovezlo 90 procent mikroelektroniky z Číny, která se používá k výrobě raket, tanků a letadel.
„Prezident Si se snažil vytvořit dojem, že se v tomto konfliktu drží stranou, aby se vyhnul sankcím a udržel plynulý obchod,“ prohlásil Stoltenberg. Čína podle něj ale podněcuje největší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové války, a přesto chce také udržovat dobré vztahy se Západem.
„Peking nemůže mít obojí. V určitém okamžiku – a pokud Čína nezmění kurz – musí spojenci uvalit sankce,“ řekl. Stoltenberg rovněž upozornil, že čím spolehlivější bude dlouhodobá podpora Ukrajiny, tím dříve si Moskva uvědomí, že nemůže čekat na západní země. „Může se to zdát jako paradox, ale cestou k míru je proto více zbraní pro Ukrajinu,“ shrnul Stoltenberg.
Minulý týden země G7 oznámily, že budou pokračovat v opatřeních proti subjektům v Číně a třetích zemích, které materiálně podporují ruskou vojenskou mašinérii v její agresivní válce proti Ukrajině. Americké ministerstvo financí identifikovalo více než tucet schémat, jejichž cílem je vyhnout se sankcím proti ruské obranné průmyslové základně, a uvalilo omezení na více než 90 zahraničních osob a společností, především z Číny a Turecka, připomněl web Evropská pravda.