Prezident Petr Pavel ve středu na sociální síti X vysvětlil své lavírování nad podpisem důchodové reformy. Pokud by prý zpřísnění podmínek pro předčasné důchody a změnu systému valorizací penzí podepsal na konci srpna, novela důchodového systému by začala platit už v září a lidé by neměli žádnou možnost, jak na novou situaci zareagovat a ověřit si fakta. Původně Pavel tvrdil, že novelu buď vetuje, nebo ji podepíše později. Kabinet přitom chtěl účinnost některých opatření už od 1. září. Prezident novelu podepsal přesně v ten den, platná tudíž bude až od 1. října.
„Pokud bych zákon podepsal 30. 8., platil by už od 1. 9. Lidé by se tak ocitli v situaci, kdy by se ze dne na den změnila lhůta pro odchod do předčasného důchodu. Neměli by žádnou možnost, jak na novou situaci zareagovat a ověřit si fakta. To mi nepřišlo správné,“ vysvětlil na sociální síti X prezident Pavel svůj postup. Ten na sociálních sítích komentovali i někteří odborníci s tím, že prezidentovu lavírování nerozumí.
Kabinet Petra Fialy (ODS) přitom chtěl účinnost některých opatření už od 1. září, v takovém případě by ale novela musela vyjít ve sbírce zákonů ve čtvrtek 31. srpna. „Podpisem k 1. 9. jsem posunul účinnost zákona o jeden měsíc. Takže lidé zvažující odchod do předčasného důchodu mají měsíc na rozmyšlenou,“ dodal prezident. Posunutí účinnosti zákona je prý šancí pro vládu, aby za tu dobu lidem vysvětlila všechny výhody a nevýhody toho, pokud zažádají o delší předčasný důchod do konce září.
Novela penzijního systému jde ale podle prezidenta Pavla správným směrem. I proto se rozhodl její předlohu podepsat k 1. září. „Tyto své výhrady jsem sdělil osobně ministru práce a sociálních věcí i předsedovi vlády,“ doplnil prezident na sociální síti X.
O podpisu novely Pražský hrad informoval na svém webu. Prezident podle vyjádření podporuje úsilí vlády o zlepšení hospodaření veřejných rozpočtů i systematickou práci na zvýšení udržitelnosti důchodového systému. Novela podle něj obsahuje řadu potřebných kroků.
Problém má ale například s úpravou mimořádné valorizace penzí. Při dalším inflačním výkyvu by prý vedla k nákladnějšímu řešení, než je to dnešní. „Paradoxně to vede ke konfliktu se základním cílem vlády, to je dosažení pokroku na poli fiskální konsolidace,“ konstatoval Pavel v prohlášení. Zároveň považuje za problematickou náhlost zkrácení doby možného odchodu do předčasného důchodu z pěti na tři roky před standardním důchodovým věkem.
Úpravy důchodů představují první část jejich celkové reformy a mají podle vlády přispět k dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému a ke snižování zadlužení státu. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku a celkově snížit motivaci k využívání tohoto druhu penze. Opoziční poslanci naopak mluvili o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.