Rádce a milenec ruské carevny Kateřiny Veliké kníže Grigorij Potěmkin do historie nevstoupil jako zdatný a schopný diplomat, jímž bezpochyby byl, ale hlavně jako autor dnešními slovy řečeno virtuální reality. Aby při návštěvě rakouského císaře Josefa II. vylepšil obraz již tehdy značně zaostalého Ruska, nechal v místech, kudy měla návštěva projíždět, narychlo opravit cesty, fasády domů, ale hlavně postavit kulisy vesnic, v nichž slavnostně oblečení vesničané pásli dobytek, tančili, zpívali a mávali. Z dálky nebylo poznat, že jde jen o kašírovanou skutečnost, stejně jako při námořní přehlídce v Sevastopolu, kde se obyčejné obchodní lodě „převlékly“ za bitevní koráby. Podobně je na tom i současná ruská armáda, která se ráda pyšní moderními zbraněmi, ale její výsledky tomu vůbec neodpovídají.
Přestože Rusko do armádního rozpočtu každým rokem nalije asi 65 miliard dolarů a v mezinárodním žebříčku výdajů do armády se umísťuje na čtvrtém či pátém místě, není to třeba při současné válce na Ukrajině vůbec vidět. Za vše může především ohromná a nespoutaná korupce, která v Rusku bují na každém kroku. Podle průzkumu, který před časem v Rusku proběhl, čelí 70 % dodavatelů zboží a služeb zapojených do systému veřejných zakázek korupci. V roce 2020 tak bylo v procesu zadávání veřejných zakázek ukradeno 6,6 bilionu rublů. To odpovídá asi 80 miliardám eur, tedy jako by zmizel takřka celý státní rozpočet České republiky. Průměrná výše úplatku se údajně pohybovala okolo 23 % ceny zakázky, a navíc 6,2 % zboží a služeb zahrnutých do HDP země je sice vykazováno, ale fyzicky neexistuje.
V posledních letech chtěl Kreml v čele s Vladimirem Putinem modernizovat ruskou armádu. Jenže značná část financí určených na tuto modernizaci byla i podle ruských zdrojů, jakými je například první ministr zahraničí Ruska z let 1991–1996 Andrej Kozyrev, rozkradena a utracena třeba za obrovské jachty, kotvené na Kypru. „Nahoru“ ovšem bylo nahlášeno, že k modernizaci došlo. A tak Putin a vrchní velení získali o stavu armády nerealistické představy.
V souvislosti s právě probíhající ruskou agresí vůči Ukrajině tristní stav ruských ozbrojených složek vystupuje do popředí naprosto jasně. Technika je často zastaralá, nefunkční, nedostatečně ošetřovaná, vojáci jsou vystrojováni a vyzbrojováni nevhodným materiálem, vázne zásobování, vojáci nedostávají odpovídající stravu a často se o sebe musejí postarat sami.
To vše vedlo k tomu, že šéf ukrajinské Národní agentury pro prevenci korupce Oleksandr Novikov zaslal ministru obrany Ruské federace Sergeji Šojguovi děkovný dopis, v němž ocenil jeho úsilí o zajištění vysoké úrovně korupce v ruské armádě, která pomáhá Ukrajincům v boji. Neopomenul poznamenat, že dopis odesílá nyní, protože ruský ministr má zatím ještě stále k dispozici zahraniční počítačové vybavení, které mu umožňuje prohlížet fotografie.
„Agentura vyjadřuje upřímné poděkování ministru obrany Ruské federace Sergeji Šojguovi za jeho neocenitelný podíl na tom, že ruské prostředky a podpůrné zdroje pro útok na Ukrajinu byly odcizeny ještě před jejich nahromaděním na hranicích obou států,“ píše se v dopise.
Jako vybrané konkrétní příklady Šojguova úsilí o znevážení ruské armády pak uvedl Novikov několik zjištěných a vskutku šokujících skutečností. Ukrajinská armáda například zjistila, že tzv. reaktivní balistická ochrana některých ruských tanků T-72 a T-80 je namísto speciálních kompozitních materiálů „vyrobena“ jen z lepenkových zásobníků na vejce. „Tyto prostředky ochrany vojenské techniky si bezpochyby zaslouží stát se samostatným hodnoticím faktorem v PowerIndexu při tvorbě hodnocení globální palebné síly nejsilnějších armád světa,“ konstatuje Novikov.
Neprůstřelné vesty určené k osobní ochraně osob mají v některých případech výplň jen z tužšího kartonu, který neodolá ani běžným osobním zbraním. Takto neprůstřelné vesty na sobě měla podle Novikova posádka ruského obrněného automobilu Barnaul-T, který se ukrajinské armádě podařilo ukořistit. „Jako orgán odpovědný za odhalování a prevenci střetu zájmů nemohl NACP ignorovat skutečnost, že kartonové neprůstřelné vesty obsahovaly bulletin s názvem O postupu při odhalování korupce a jiných porušení střetu zájmů ve vojenských jednotkách,“ vysmívá se ruskému ministru obrany šéf protikorupční agentury.
Jako perličku pak Novikov uvádí použití civilních nákladních vozů ZIL-130 pro přesun ruských jednotek. Nejenže toto vozidlo nemá žádné pancéřování a posádku ani převážené mužstvo tedy nijak nechrání, ale má i světle modrou barvu, která je zdaleka vidět. „I když jsou takové vozy pro ruské vojáky samozřejmě pohodlné, hlavně díky odkrytým korbám během ukrajinských březnových mrazů, rychlost pohybu tohoto vozidla, stejně jako jeho zářivá akvamarínová barva umožňují místním silám územní obrany efektivně absolvovat výcvik v ovládání moderních zbraní proti lehkým cílům,“ píše ironicky Šojguovi Oleksandr Novikov.
Zvláštní poděkování pak podle něj patří také těm, kteří dodávají ruské armádě vojenské potravinové balíčky, jejichž expirace končí v roce 2015. „Kvůli nedostatku potravin opouštějí ruské okupační jednotky vojenskou techniku a odevzdávají se místním obyvatelům ukrajinských vesnic, aby se najedli,“ konstatuje lakonicky Novikov.