Senátní ústavně-právní a sociální výbory v úterý nepodpořily spornou vládní novelu o nižší valorizaci důchodů. Pro její schválení hlasoval v ústavně-právním výboru pouze předseda Tomáš Goláň (ODS). Deníku FORUM 24 řekl, že ho k podpoře návrhu vedla jeho věcná náplň, ekonomická podstata, respektive dopady na státní rozpočet, a dopady sociální. Nerovnosti by se podle něj v případě jejího nepřijetí ještě zhoršovaly.
Předseda ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS) upozornil na to, že kdybychom nezasáhli a nechali situaci tak, jak je nastavena, důchody by se vyšplhaly na 48 procent hrubé mzdy, přičemž vždy dosahovaly 41 procent.
Nůžky mezi důchodci a ostatními skupinami, co se týká ochrany proti inflaci, se tudíž rozevírají. „Vidíme, že mzdy, platy ani sociální dávky takovým způsobem nerostou,“ řekl Goláň deníku FORUM 24 a připomněl, že i po valorizaci, kterou novela navrhuje, tedy 760 korun, budou důchody dosahovat částek přes 20 tisíc korun.
„Samozřejmě senioři jsou dnes nejlépe chráněnou skupinou proti inflaci na rozdíl od rodin s dětmi nebo samoživitelek,“ konstatoval s tím, že sociální dávky směrem ke zmíněným skupinám takovým způsobem nerostou. Sobotkova vláda, která podle senátora v roce 2017 bohužel tento princip nastavila, pravděpodobně nepočítala s tím, že by k takové situaci mohlo dojít.
Co se týče dopadu na státní rozpočet, pokud bychom podle Goláně tímto způsobem pokračovali, za rok a půl se přiblížíme dluhové brzdě, což je 55 procent HDP. „V tom okamžiku se budou škrtat platy státních zaměstnanců, hasičů, vojáků, učitelů, zdravotníků, zkrátka všech, kdo jsou zaměstnáni ve státním sektoru,“ vysvětlil a dodal, že pokud by nebylo možné snižovat důchody, které by narostly, muselo by se škrtat všude jinde. „V okamžiku, kdy narazíme na dluhovou brzdu, je potřeba hospodařit s vyrovnaným a přebytkovým rozpočtem,“ přiblížil.
Goláň deníku FORUM 24 řekl, že se v souvislosti s přijetím novely zákona zajímá zejména o její věcnou náplň a jednací řád, podle kterého ji senát bude schvalovat. Postup senátu tudíž rozhodně nebude protiústavní. „Vůbec neřeším politické, emocionální roviny a hysterii, která kolem toho vznikla,“ podotkl.
„Jakým způsobem novelu schválila poslanecká sněmovna je opravdu věc poslanecké sněmovny. Jestli chceme být aktivisty a jakýmsi způsobem zasahovat do toho, jak schvalovala poslanecká sněmovna procesně, nikoliv věcně, tak buďme. Já jsem to absolutně vyloučil,“ vyjádřil se senátor k odůvodnění výboru nepodpoření návrhu, který kritizuje jeho schválení ve stavu legislativní nouze.
Princip schvalování zákona ať podle jeho slov posoudí ústavní soud. Názory ústavních právníků se na tuto problematiku rozcházejí. „Polovina tvrdí, že protiústavní není a že tam není retroaktivita, druhá část říká, že tam je,“ přiblížil s tím, že on sám chápe situaci tak, že nárok vznikne až 22. března, kdy se bude vydávat nařízení vlády. „Takže tam retroaktivitu také nevidím. Ale to je 100 právníků, 150 názorů,“ dodal.
Tomáš Goláň i předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) věří, že vládní návrh o snížení valorizace penzí ve středu senát schválí i přes výsledky jednání výborů. „Určitě si senátoři z vládních stran jsou dobře vědomi, že zákon je nutné prosadit. Neobávám se výsledku na plénu sněmovny,“ řekla deníku FORUM 24 Pekarová Adamová.
Pokud by se tak ovšem nestalo, vážně by to ohrozilo přijetí novely do 22. března. Pokud by novela nebyla schválena, výdaje státního rozpočtu na penze by vzrostly o 34,4 miliardy korun a v následujících letech by se zvýšily postupně celkem na 300 miliard korun, sdělil senátorům ředitel ministerského odboru sociálního pojištění Tomáš Machanec. Podle novely by se měl od června průměrný měsíční důchod zvýšit o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, který by odpovídal míře inflace. Na sníženou červnovou valorizaci by tak stát dal o 15 miliard korun navíc.