Neúspěchem skončily oba letošní pokusy mediálních radních dostat se do sněmovny. Neprošel bývalý radní ČRo Josef Nerušil z čela pražské kandidátky SPD ani exradní ČT Hana Lipovská za Volný blok v Pardubickém kraji. Oba během kandidatury přišli o členství v radách, Lipovskou sněmovna odvolala, Nerušil odstoupil sám. Nyní nevylučuje návrat na pražské arcibiskupství. Lipovská má zase dál otevřené dveře v neziskovce Jany Bobošíkové.
Josef Nerušil, který v září kvůli kandidatuře rezignoval na své členství v rozhlasové radě, nevylučuje návrat na pražské arcibiskupství. Tam působil jako správce sociálních sítí kardinála Dominika Duky.
„Arcibiskupství mi v srpnu učinilo nabídku, že v případě mého volebního neúspěchu mohu na arcibiskupství ve své práci pokračovat,“ potvrzuje Nerušil pro HlídacíPes.org.
„Jistě pochopíte, že to poslední, po čem toužím, je sednout si po náročné dvouměsíční kampani hned v pondělí do kanceláře za PC,“ dodal. O detailech případného Nerušilova návratu nemá informace ani vedoucí oboru komunikace arcibiskupství Stanislav Zeman.
Spolupráce svázaná s intelektem
Nerušilova kandidatura coby blízkého spolupracovníka kardinála Duky vzbudila kontroverze i uvnitř církve. Například kvůli tvrzení, že „SPD reprezentuje křesťanské hodnoty nejvíce ze všech kandidujících stran“.
Podobná debata se vedla už dříve také o Haně Lipovské, kterou loni do Rady České televize nominovala Česká biskupská konference vedená tehdy právě Dominikem Dukou; kritiku vyvolala například svými výroky proti Evropské unii.
Lipovská se během kandidatury nechtěla svého členství v televizní radě vzdát, poslanci ji však v září odvolali. V parlamentních volbách pak Volný blok, za nějž Lipovská spolu se svou spolupracovnicí ze spolku Institut svobody a demokracie Janou Bobošíkovou kandidovala, zcela propadl. Bobošíková však s Lipovskou nadále počítá.
„Naše spolupráce bude pokračovat stejně jako dříve, je svázána s intelektem a se schopnostmi, nikoliv s funkcemi,“ říká Bobošíková.
Josef Nerušil i Hana Lipovská působili v radách veřejnoprávních médií relativně krátce, Lipovská rok a čtvrt, Nerušil necelý rok. Lipovská byla v Radě ČT ve skupině radních, kteří vloni odvolali dozorčí komisi rady a následně vyměnili i celé vedení samotné rady.
Později přišla Lipovská s tvrzením o údajném střetu zájmů generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Zasedání televizní rady byla stále vypjatější a na jedno z nich Lipovskou doprovodila dokonce policejní ochranka.
V září poslanci Lipovskou odvolali s poukazem na zákon o České televizi, podle nějž člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.
Radní v dresu SPD
Nerušil zase v rozhlasové radě opakovaně upozorňoval na – podle jeho přesvědčení – nerovnoměrné zastoupení jednotlivých politických stran ve vysílání ČRo. Zastával se přitom konkrétně i SPD, za kterou později sám kandidoval do sněmovny.
Poslední Nerušilovou akcí v radě bylo srpnové obvinění šéfredaktora Českého rozhlasu Plus Petra Šabaty, že byl „normalizačním komunistou“ a výzva k jeho odchodu z funkce.
V září ale nakonec Nerušil z funkce radního odstoupil sám, i když fakt, že kandiduje ve volbách, jako překážku pro svou funkci v radě neviděl. „Věřím, že svým krokem napomůžu k definici úzu, podle kterého se budou v budoucnu řídit i ostatní členové mediálních rad,“ komentoval tehdy svou rezignaci.
Text publikujeme s laskavým svolením serveru Hlídacípes.org.