V pondělí začal na Slovensku platit zákon, kterým byla zrušena veřejnoprávní stanice Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) a místo ní byla zřízena Slovenská televize a rozhlas (STVR). Proti zákonu protestovala slovenská opozice i zaměstnanci stanice, vláda Roberta Fica a prezident Peter Pellegrini ho ale i přesto prosadili. Opoziční strany chtějí nyní proti změnám podat stížnost na slovenský ústavní soud, porušují podle nich slovenská i evropská pravidla.
Slovenský prezident Peter Pellegrini zákon podepsal v neděli, aby se stihla platnost od 1. července. Původně měl totiž v plánu ho schválit až tento týden. „Nebudu podléhat mediálním tlakům ani emocím, které situace v RTVS vyvolává, a budu posuzovat výlučně text zákona,“ uvedl v prohlášení zveřejněném na stránkách prezidentské kanceláře.
Ústavní stížnost
„Podáváme ústavní stížnost proti likvidaci RTVS,“ oznámil v reakci předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka. „Nesmíme dopustit, aby vláda protiústavně ovládla televizi a rozhlas, aby si z nich udělala hlásnou troubu propagandy a ještě více se zabetonovala u moci. S vyloučením veřejnosti, s porušením pravidel, našich domácích i evropských. Je mi líto, že prezident Pellegrini selhal hned ve svém prvním testu v nové funkci, opět posloužil vládní moci a zákon podepsal. My však z obrany ústavnosti a demokracie nikdy neuhneme,“ napsal na sociální síti X.
Spolu s Progresivním Slovenskem se ke stížnosti připojily i další opoziční strany KDH a SaS. Ve společném prohlášení uvedly, že zákon je protiústavní a jeho jediným cílem je ovládnutí veřejnoprávních médií ze strany koalice.
„Podstatným bodem naší společné ústavní stížnosti je, že nový zákon, který ruší RTVS, je v hrubém rozporu s evropskou legislativou. Porušuje Akt o svobodě médií minimálně ve třech bodech. Prvním je, že nedovolí demokraticky zvoleným orgánům a vedení dokončit svůj mandát. Druhý velmi podstatný bod je nedostatečné financování. Koalice má televizi v rukou tím, že jí dala na chod málo peněz. Vedení STVR tak bude závislé na politických dohodách s vládou a o apolitickém a nestranném zpravodajství nemůže být ani řeči. Proto žádáme ústavní soud, aby se obrátil i na Evropský soudní dvůr,“ prohlásil René Parák ze SaS.
Evropská komise už v obavách o svobodu médií v červnu oznámila, že prověřuje legislativní změny týkající se RTVS. „Komise zákon analyzuje a vývoj pozorně sledujeme,“ uvedl mluvčí pro Euractiv Slovensko. Na otázku, zda by Slovensko mohlo čelit následkům, zdůraznil, že se veřejnoprávní vysílání nikdy nesmí změnit na vládní.
„Komise situaci na Slovensku rovněž pečlivě sleduje v rámci zprávy o stavu právního státu a vývoj bude zohledněn v příští zprávě o stavu právního státu v roce 2024,“ dodal.
Na ústavní soud se opozice obrátila už na začátku roku kvůli kontroverzním změnám v trestním právu. Soud v důsledku toho pozastavil platnost novely trestního zákoníku i několika dalších změn v trestním právu, nikoliv ovšem zrušení elitního útvaru prokuratury.
Co zákon změnil
Zákon mění samotný název veřejnoprávního média, a to kvůli „degradaci slovenského národa“. „Současný společný název instituce pro slovenská veřejnoprávní média Rozhlas a televize Slovenska degraduje slovenský národ na region Slovensko, protože místo přívlastku ‚slovenský‘, ‚slovenská‘ (jaký) označující státotvorný národ je v názvu použito územní označení veřejnoprávních médií Slovenska,“ stojí v zákoně.
Podle zákona skončil dosavadní ředitel RTVS Ľuboš Machaj a celá Rada RTVS. Ředitele bude volit devítičlenná rada v novém složení. Čtyři členy rady STVR jmenuje ministryně kultury Martina Šimkovičová, zbylých pět zvolí parlament.
STVR do zvolení nového ředitele povede mediální manažer Igor Slanin, jehož jmenoval místopředseda sněmovny Peter Žiga. Dočasným šéfem rozhlasové části bude Roman Bomboš, informoval Denník N. Kdo povede televizní část, zatím není jasné. Vznikne také Etická komise, která se bude zabývat prohřešky proti etickému kodexu.
Ve vysílání bude mnohem vyšší podíl reklam, konkrétně by se měl zvednout desetinásobně. Televize i rozhlas také zařadí každý den do vysílání státní hymnu, a to v době od 23:30 hodin do 00:30 hodin.