Ukrajina podle předsedy českého senátu Miloše Vystrčila (ODS) nesmí skončit jako Československo podle předválečné mnichovské dohody, kvůli které přišlo o část svého území. Šéf horní komory to řekl v projevu ke členům Nejvyšší rady Ukrajiny, tedy ukrajinského parlamentu. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly, prohlásil. Ukrajina bude podle Vystrčila navždy příkladem všem, kteří touží po svobodě a demokracii. Bude společným úkolem Evropské unie ji po válce, kterou vyvolalo Rusko, znovu vybudovat.
Osud ukrajinských měst Buča, Irpiň nebo Borodjanka, jejichž obyvatele vraždili ruští vojáci, předseda senátu ve vystoupení přirovnal k nacisty vypáleným českým obcím Lidice a Ležáky. Ukrajinský lid ocenil šéf české horní parlamentní komory Stříbrnou medailí předsedy senátu. Převzal ji předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk, uvedla senátní tisková tajemnice Jana Taušová.
Vystrčil se vyslovil pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny, když připomněl mnichovskou dohodu, která v roce 1938 umožnila nacistickému Německu zabrat pohraniční území někdejšího Československa. „Nesmíme ani na minutu, ani na vteřinu připustit, aby se Ukrajina, abyste se vy, Ukrajinci, dostali do naší ‚mnichovské‘ situace. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou,“ řekl o možnosti, že by Ukrajina kromě Krymu byla připravena i o Donbas. Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina v „bezohledném velmocenském snění“ vyvolalo barbarskou a brutální válku a Putin a také běloruský prezident Alexandr Lukašenko musí být podle Vystrčila za válečné zločiny na Ukrajině potrestáni.
Předseda senátu si podle svých slov uvědomuje, že Ukrajina potřebuje mnohem více než návštěvy politiků. „V akutní fázi války vám můžeme a musíme poskytnout zbraně i humanitární pomoc. Je to nejen naše gesto podpory, ale i naše vyjádření víry, že tuto válku, kterou jste si nevybrali a nevyprovokovali a kterou přesto musíte vést, vyhrajete,“ uvedl. Po válce bude muset být společným cílem vybudovat na válečných troskách novou silnou a svobodnou Ukrajinu. „Když říkám společné, mám na mysli jasnou nabídku perspektivy plného a plnohodnotného členství Ukrajiny v Evropské unii,“ prohlásil Vystrčil.
Šéf horní komory připomněl českou pomoc ukrajinským uprchlíkům a poděkoval českým dobrovolníkům, kteří se připojili k ukrajinským obráncům. Vystrčil na závěr vystoupení parafrázoval výrok prvního českého prezidenta Václava Havla, když popřál všem, „aby ukrajinská pravda a láska zvítězily nad ruskou lží a nenávistí“.
Cesta do Kyjeva
Předseda senátu dorazil do Kyjeva ve čtvrtek dopoledne vlakem spolu s maršálkem polské horní komory Tomaszem Grodzkým. V delegaci jsou i místopředseda senátu Jiří Růžička (TOP 09), šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý) a polští senátoři. Zákonodárci obou zemí přijeli na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka.
Vystrčil po příjezdu do Kyjeva řekl České televizi, že by senátoři měli vystoupit v ukrajinském parlamentu a navštívit některé obce v okolí Kyjeva, těžce postižené ruskými útoky. Čeští a polští senátoři v doprovodu Stefančuka dopoledne navštívili město Borodjanka u Kyjeva, které utrpělo během ruského bombardování a okupace značné škody. „V senátu víme, co se na Ukrajině děje, přesto považujeme za nutné a správné vidět ty zrůdnosti na vlastní oči. Abychom mohli říct těm, co tvrdí, že tady nedochází k rabování, barbarským činům, brutalitě: my jsme viděli, že nemáte pravdu,“ napsal Vystrčil na twitteru po návštěvě Borodjanky.
Vystrčil nejdřív brzo ráno na twitteru umístil společnou fotografii senátorů sedících v kupé s komentářem „Jsou pozvání, která se neodmítají“ a hashtagem Senát na Ukrajině. Později přidal fotografie, jak spolu s Grodzkým jedou v ochranných vestách automobilem a také ze společné návštěvy parlamentních předáků v Borodjance. Návrat českých senátorů do Prahy se předpokládá v pátek ráno, po příjezdu by se v sídle horní komory měl uskutečnit briefing.
Jsou pozvání, která se neodmítají. #SenátNaUkrajině pic.twitter.com/Wo5zueusEa
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) April 14, 2022
Před měsícem podnikl cestu do Kyjeva Fiala společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským i premiérem Denysem Šmyhalem. Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu. Po nich do Kyjeva cestovala řada představitelů evropských zemí.
Fiala Vystrčilovu cestu do Kyjeva podpořil. „Považuji za velmi důležité, že politici z Evropy na Ukrajinu jezdí, a vyjadřují tak podporu zemi zasažené ruskou agresí. Přeji mu šťastný návrat domů,“ napsal český premiér na twitteru.
Předseda Senátu @Vystrcil_Milos je dnes na návštěvě Kyjeva, kam přijel na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny.
Považuji za velmi důležité, že politici z Evropy na Ukrajinu jezdí a vyjadřují tak podporu zemi zasažené ruskou agresí.
Přeji mu šťastný návrat domů!
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 14, 2022
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) České televizi řekl, že s ním Vystrčil cestu na Ukrajinu konzultoval a že mu ji doporučil. Podle šéfa české diplomacie je návštěva i jakýmsi potvrzením, že Česko za Ukrajinou stojí. Ozývají se totiž i hlasy, že podobné cesty jsou jen snahou politiků se zviditelnit a Ukrajině nic nepřinesou. „Pro Ukrajinu je velice důležitý každý symbolický akt podpory, oni dnes doslova bojují na život a na smrt,“ řekl v poledne. Podle ministra čeští diplomaté, kteří se ve středu v Kyjevě obnovili činnost, poskytují misi senátorů „standardní součinnost“.
Kompletní projev předsedy senátu na půdě ukrajinského parlamentu
Vážený pane předsedo, vážení členové Nejvyšší rady Ukrajiny, vážení polští přátelé Ukrajiny, vážení hosté, dámy a pánové.
V srpnu loňského roku jsem se u Vás v Kyjevě zúčastnil inaugurace Krymské platformy, která podpořila celistvost a integritu Ukrajiny a navrácení protiprávně anektovaného Krymu.
Měl jsem tenkrát také možnost vystoupit zde před Vámi poslanci Verchovnoj Rady Ukrajiny. Ve svém vystoupení jsem tehdy zmínil rok 1938 a Mnichovskou dohodu jako smutnou paralelu mezi českou a ukrajinskou historií – jako smutnou paralelu mezi českými Sudety a ukrajinským Krymem.
Přiznávám, že jsem nečekal, že již za osm měsíců od tohoto svého vystoupení budu v ukrajinském parlamentu stát před Vámi znovu a říkat, že osudy Putinovými vojáky vyvražděných měst Buči, Irpině nebo Borodjanky jsou svým osudem velmi podobné osudu Hitlerovými vojáky vyvražděných českých obcí Lidice a Ležáky.
Putinovo Rusko, ve svém bezohledném velmocenském snění, rozpoutalo barbarskou a brutální válku. Zločiny, které Rusko na Vašem lidu páchá, nesmíme zapomenout a ti, kteří jsou za ně zodpovědní, musí být potrestáni, a to v čele s Putinem a Lukašenkem. Utrpení, které Vaše země prožívá, je obrovské.
Avšak obrovské a obdivuhodné je také hrdinství ukrajinského lidu a ukrajinských vojáků.
Už jsem zmínil Mnichovskou dohodu, která nás – tehdejší Československo – bez naší účasti vydala napospas Hitlerovi. Nesmíme ani na minutu, ani na vteřinu připustit, aby se Ukrajina, abyste se Vy, Ukrajinci, dostali do naší „mnichovské“ situace. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou. My Češi to víme velmi dobře.
Naše pozornost a čas jsou pouze jednou z věcí, které Vám můžeme nabídnout. Jsem velmi rád, že mezi prvními si to uvědomil i český premiér Petr Fiala, který se spolu s polským a slovinským premiérem vydal do Kyjeva již v polovině března.
Společně s polským maršálkem Tomaszem Grodzkým a polskými senátory jsme přijeli jako nejvyšší představitelé horní komory našeho Parlamentu – českého Senátu. Velmi si vážím toho, že společně se mnou Vás přijeli podpořit také první místopředseda českého Senátu Jiří Růžička a předseda zahraničního výboru českého senátu Pavel Fischer.
Vy ale potřebujete – a my to po dnešní prohlídce Vašich zpustošených měst víme ještě lépe – mnohem víc, než jsou návštěvy politiků, a my si to uvědomujeme. V akutní fázi války Vám můžeme a musíme poskytnout zbraně i humanitární pomoc. Je to nejen naše gesto podpory, ale i naše vyjádření víry, že tuto válku, kterou jste si nevybrali a nevyprovokovali a kterou přesto musíte vést, vyhrajete.
Mezitím jsme my Češi otevřeli svá srdce i své dveře Vašim krajanům, zejména matkám s dětmi, kteří museli dočasně opustit své domovy. Vězte, že se o ně snažíme dobře postarat a uděláme vše pro to, aby mohli vést plnohodnotný a důstojný život. Sem patří také vzdělání pro Vaše děti, které se Putin snaží připravit o budoucnost, i zaměstnání pro jejich rodiče. Jsem vděčný našim českým občanům, kteří ukrajinskému lidu nezištně pomáhají. Jsem hrdý na naši vládu a na náš lid za podporu, kterou Ukrajině poskytují. Děkuji také českým dobrovolníkům, kteří se ve zbrani postavili bok po boku ukrajinským obráncům.
Nejde však jen o Vaši podporu v této chvíli. Naším cílem musí být i to, aby naši občané podporovali Ukrajinu dlouhodobě. I v Evropské unii jsou bohužel slyšet zastánci extremistických a populistických ideologií. Úkolem nás, demokratických politiků a volených zástupců, je porozumět strachům našich národů a voličů a přesvědčit je o tom, že i u nás doma musíme o hodnoty, za které Vy bojujete, více pečovat.
V tuto chvíli jste právě Vy Ukrajinci příkladem toho, jak tyto hodnoty žít. Jste jejich nejvýraznějšími nositeli a ochránci. Já, a nejen já, si uvědomuji, že Vaši lidé bojují a umírají také za nás a za ideje, na kterých Evropa postavila svoji prosperitu. Znovu se skláním před Vaší hrdostí, odvahou, odhodláním a velmi Vám za to děkuji.
Když Váš prezident Volodymyr Zelenskyj použil myšlenku Sluhy lidu (Sluha narodu), byla to politická satira. Dnes je však vše jinak. Dnes svému lidu v čele s prezidentem Zelenským sloužíte způsobem, který zaslouží obdiv a úctu. Díky za to!
Svobodná, hrdá, sebevědomá, bojující a jsem přesvědčen, že vítězná Ukrajina bude navždy příkladem všem, kteří touží po svobodě a demokracii. Bude důkazem toho, že tato touha může být naplněna, pokud si lidé věří, nevzdávají se a nepodvolí se. Touha po svobodě a víra v sebe sama odolá i obrovské přesile a porazí i mocného nepřítele. Ukrajina je již dnes pro mě, pro nás, morálním vítězem.
Až Vaše válka skončí, musí být naším společným úkolem a cílem vybudovat na válečných troskách novou silnou a svobodnou Ukrajinu. Bude to investice do naší společné budoucnosti. Když říkám společné, mám na mysli jasnou nabídku perspektivy plného a plnohodnotného členství Ukrajiny v Evropské unii. A po minulém týdnu se zdá, že jsme k tomuto cíli o krok blíž. Česká republika Vás v tom bude podporovat.
Na závěr si dovolím zmínit slova dvou světoznámých osobností. Jedna je od nás z Česka a druhá je od Vás z Ukrajiny. Tou první osobností z Česka je Václav Havel, náš první český prezident. Dovolím si parafrázovat jeho slova a popřát Vám i nám všem, aby ukrajinská pravda a láska zvítězily nad ruskou lží a nenávistí.
Ta druhá slova se pokusím říci ukrajinsky. Jsou od Vašeho velkého básníka Tarase Ševčenka, který napsal:
Naše duše neumírá,
Vůle neumírá.
Tak si to pamatujme!
Sláva Ukrajině, hrdinům sláva!