Lidem se má dodávat naděje, ale nemělo by se to dělat pochybným způsobem. Lidové noviny na první sobotní straně oznamují v titulku: „Češi vyvinuli kúru na rakovinu“. Titulek je naprosto nesmyslný.
V článku to zní nejdřív nadějně: „Pacienti s akutní leukemií, jimž nezabírá žádná dostupná léčba, už nemusejí cestovat za poslední nadějí do zahraničí. Genová terapie, jež je jedním z nejmodernějších způsobů boje s rakovinou, nedávno pronikla i do Česka.“
A jak sem pronikla? Takhle: „V Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) v Praze touto revoluční metodou léčili prvního pacienta. A brzy by jich mohlo být mnohem víc. Nejde jen o to, že i další pracoviště žádají o akreditaci, která je podmínkou pro možnost nasazení takové terapie. V Ústavu hematologie a krevní transfuze by se navíc mohl brzy začít testovat první tuzemský přípravek genové terapie a nyní se čeká jen na to, až mu Státní ústav pro kontrolu léčiv povolí klinickou studii. ‚V červnu jsme podali žádost o klinické hodnocení,‘ řekl LN vědec Pavel Otáhal z ÚHKT, který se na výzkumu podílel.“
Pokud tedy nějaký nemocný nebo někdo z jeho blízkých zajásal, že spása je blízko, měl by získat první pochybnosti. Propadnout chmurám pak může při dalším čtení, kde se dozví, že „jak dlouho se bude povolení pro první tuzemský léčivý přípravek genové terapie vyřizovat, nikdo zatím neví“. A ještě: „Řeší se i to, jak se lék bude podávat, v jaké dávce, jakým pacientům, kde budou ležet, což jsou složité věci. Teď se ukázala řada nejasností, které se musejí vyřešit (vysvětlil Otáhal)“.
Dát samozřejmě do titulku, že „se ukázala řada nejasností“, by taky nebylo fér. Když jsou někde nejasnosti, je to dobrá známka, že nejsme na poli zázračných postupů. To je normální.
Prostě ještě nezačala ani první fáze testů. Jak se postupuje, je v článku vysvětleno. Snad se k tomu čtenáři dostanou: „V první fázi klinického testování se zhruba na desítce pacientů ověřuje především bezpečnost léku. Až ve druhé se zkoumá, jak účinkuje proti nemoci a v jakých dávkách se má podávat. V poslední fázi studie probíhá po celém světě na mnoha tisících pacientech. Až poté může lék získat registraci, případně úhradu ze zdravotního pojištění.“
Takže jestli „Češi vyvinuli kúru na rakovinu“, se uvidí. Možná ano, možná ne. Možná se ukáže, že by fungovala, ale měla by současně zcela nežádoucí vedlejší účinky.