Velmi ostře se brání sedláci a menší zemědělci v reakci na slova ředitele Madety Milana Teplého, která pronesl v pořadu Otázky Václava Moravce. Teplý tam naznačoval, že malé farmy jsou ve výrobě mléčných produktů k ničemu, a kritizoval postoj státu, který se pod novou vládou rozhodl směrovat více podpory malým zemědělcům namísto velkým agroholdingům. Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromých zemědělců, ve svém prohlášení odsoudil jak Teplého tvrzení, tak v podstatě i jeho kariéru.
Milan Teplý v OVM řekl: „Rodinné firmy to tady nepostaví na nohy. Většinu produkce prostě vytvoří ty velké firmy. Malé firmy vám nic nezachrání. Sýr neuplácáte doma u dřezu.“ Větší podporu sedláků označil za tragédii.
Jaroslav Šebek ve své reakci označil Teplého za „typického představitele skupiny postsocialistických velkoagrárníků a velkopotravinářů“, který za úspěch „nevděčí jen svým schopnostem, ale zejména svým politickým konexím, tvrdému lobbismu a i bezohlednému chování vůči některým svým dodavatelům“.
Teplého postupy podle Šebka dlouhodobě poškozovaly malé sedláky a farmy. Výsledkem toho je například vysoký vývoz produktů do Německa. „Své kapacity musí pan Teplý nahrazovat svozem mléka nebo smetany z Polska, Běloruska a kdovíodkud ještě. Následně pak své výrobky vozí zase zpátky do světa – třeba do Ruska. Mimochodem, to je jistě regionální jihočeský produkt par excellence! To je typická ukázka ekonomického a environmentálního „přínosu“ pro české zemědělství a společnost od skupiny oligarchů, kteří se chovají, jako by jim už patřila celá republika,“ píše rozhořčený Šebek.
Zástupce malých zemědělců má za to, že slušný podnikatel má své obchodní partnery v úctě. „Nic naplat, pan Teplý se prostě projevil tak, jak ho Pán Bůh stvořil – zupácky poučil národ, že on všechno ví, když přece jednal se všemi ministry zemědělství (zřejmě má na mysli i ty předlistopadové), jako kdyby to snad měla být nějaká kvalifikace pro urážení a pomlouvání podnikatelského okolí, které jej notabene roky živí. I další šílený úlet pana Teplého o tom, že malí zemědělci jsou nějací podvodníci, kteří nic neprodukují, sedí v obýváku, berou jen dotace a jezdí si v porsche, a že rodinné farmy u nás nikoho neuživí, bohužel ve studiu nikdo nezastavil, přestože tam seděl velmi schopný moderátor s velkým rozhledem a ministr zemědělství, který tyto skutečnosti zná,“ připomíná Šebek.
Šebka zaráží, že se zemědělců nezastal ani prezident Agrární komory Jan Doležal. „Ostatně, nezaznamenal jsem žádnou podobnou obhajobu v jeho vyjádřeních nikdy za celou dobu jeho prezidentování (což ale zdědil po všech svých předchůdcích). Naopak tato osoba jen absurdním přikyvováním nadutému oligarchovi dokázala všem divákům, že je prachobyčejným lokajem největších agrobaronů. Proto nezbývá než se alespoň písemně ohradit proti urážkám selského stavu a všech, kteří zemědělstvím žijí a baví je, ať už jej dělají jakkoli, coby fyzické či právnické osoby a bez ohledu na jejich velikost,“ píše Šebek.
Šéf Asociace soukromých zemědělců v textu popisuje situaci mnoha malých farem, které bez dotací v podmínkách zkolektivizovaného zemědělství dokázaly vybudovat mnoho úspěšných podniků. „Můžeme u nich najít zcela autentickou produkci, kterou dělají často s další přidanou hodnotou, a to navzdory dodneška jim nevydaným restitučním a transformačním nárokům, navzdory náhradním pozemkům, které musí namísto své vlastní půdy (kvůli stále nedokončeným pozemkovým úpravám) léta nedůstojně užívat, navzdory dusivé byrokracii silně živené českým úředním alibismem a především navzdory totálnímu přezírání ze strany mnoha politických garnitur, které se na ministerstvu zemědělství (a vůbec ve vládě) dosud za 30 let vystřídaly,“ stojí dále v reakci.
Šebek vypočítává, že právě malí zemědělci dnes v České republice obhospodařují 38 procent půdy. „A co je podstatné – produkují na ní primárně vysokou kvalitu – to vše s citem a v souladu se svým okolím, což ve svém celku znamená, že dělají i sekundární produkci v podobě udržitelného životního prostředí a živého venkova,“ myslí si.
„Nejbizarnější je, že v televizi se tihle pánové jako pan Teplý chovají jako gerojové, chlubí se rozsahem svých podniků, které ale povětšinou postavili na divokých privatizacích, z významné části na dotacích a na systematickém využívání právě menších dodavatelů. V médiích používají rádi silná slova o tom, jak jen oni mohou uživit tento národ, jak jen oni mají patent radit ministrovi, co a jak se má dělat, a nejraději by i určovali, kolik peněz si mají lidé připravit, až půjdou do obchodu pro jejich výrobky. Na druhou stranu pak pravidelně buď vyhrožují, nebo kňourají (vždy podle politické přízně či nepřízně sedící na ministerstvu zemědělství a ve vládě), že bez dalších veřejných peněz skončí a že bude lidstvo hladovět,“ komentuje Šebek.
Podle Šebka ale diváci pořadu Otázky Václava Moravce pochopili, o co se jedná, což je patrné z reakcí, které dostal. „Z této zcela jednostranné debaty také mimoděk vyplynulo to, co platí již dlouhá léta – že Agrární komora neumí a ani nehodlá zastupovat všechny zemědělce a že speciální zákon o této komoře patří zrušit, protože se ukázal, alespoň v zemědělském sektoru, jako zcela zbytečný a kontraproduktivní. Zadělává totiž jen na formální nerovnosti mezi nevládními organizacemi a na naprosto neopodstatněném upřednostňování pouze jedné z nich,“ dodává Šebek.