Teologii nedostudoval, zato ale káže na demonstracích. Místo kříže či kalichu zvedá nad hlavu oprátky. Aby později, patrně pod tlakem zatím nepravomocného podmíněného trestu, své výroky mírnil. Na svém profilu ale bývalý novinář, autor seznamu Židů a „pravdoláskařů“, předseda politické strany NE Bruselu – Národní demokracie Adam B. Bartoš zvěstuje, že má hodně plánů. A to i přesto, že jej i jeho vlastní příznivci označili za „rekordmana v počtu demonstrací, které nevedly nikdy nikam“.
Při svých projevech je z Adama B. Bartoše cítit zaujetí hodné misionáře, kterým se ale po třech letech studia (1998 – 2001) na Misijní škole L. Zinderdorfa v Liberci nestal. Přesto se nezřekl úsilí hlásat ideje jediné pravdy, šířit osvětu a v poslední době stále častěji koketovat s prosazováním práva pomocí zbraní. Politicky se ale začal angažovat nenápadně, v roce 2002 – 2006 v řadách Občanské demokratické strany. Poslední rok členství v ODS byl místopředsedou klubu Mladé pravice (nástupní organizace Mladých konzervativců).
Neúspěšný novinář adoroval Klause
Po odchodu z ODS se Bartoš pokoušel o kariéru novináře v mainstremových médiích, odkud byl podle Jindřicha Šídla, šéfredaktora politického zpravodajství a názorů Hospodářský novin, vyhozen pro neschopnost. Šídlo ho popisuje jako „velmi netalentovaného novináře, proslaveného zejména opisováním a vykrádáním cizích textů“. Odchody Bartoše z Aktálně.cz a idnes.cz jsou vysvětlovány jako „názorový nesoulad“.
Bartoš v uplynulých letech mnohokrát spekuloval o „postupném plánu“ zednářských lóží, které prý mají počátek na začátku 20. století. To, že jsou tyto osnovy lóží krok za krokem stále naplňovány, tvrdil i v Debatním klubu při rozhovoru s novinářem Pavlem Novotným v prosinci loňského roku. Za podobné konspirační teorie byl Bartošův server Freebloge už v roce 2011 „oceněn“ bronzovým Bludným balvanem. Cenou pro pseudovědecké teorie.
„Netalentovaný novinář“ ale právě v tomto období dokázal poprvé upoutat širší pozornost i jinak. V roce 2010 se rozhodl hájit čest i duševní zdraví tehdejšího prezidenta Václava Klause. Na serveru prvnizpravy.cz zveřejnil korespondenci lékařů, psychiatrů a psychologů (iniciátory byli Jan Hnízdil a Martin Jan Stránský), kteří podle jeho tvrzení zvažovali prohlásit Václava Klause v době, kdy váhal s podpisem Lisabonské smlouvy, za duševně neschopného vykonávat prezidentský úřad.
Na lékaře Hnízdila podal Bartoš trestní oznámení pro podezření z vlastizrady ve stádiu přípravy. Ten pak zodpovídal na policii dotaz „Popište, jak jste chtěli dostat prezidenta do blázince“. Hnízdil byl nucen přiznat, že by to „také rád věděl“, ale na nic se svými kolegy nepřišel.
Seznam Židů a pravdoláskařů
Podávat trestní oznámení bylo zbytečné. O zbavení svéprávnosti kohokoli může rozhodnout jen soud na základě lékařské dokumentace, do které lze nahlédnout jen se souhlasem pacienta. Nicméně Bartošovi toto k vyvolání poprasku a k audienci u Václava Klause stačilo. Před psychiatrickou léčebnou ho zachraňovat nemusel, ale napsal alespoň článek o „věčných petentech“, který Václav Klaus označil v rozhovoru pro Lidové noviny za geniální.
Výčet petentů – oponentů Václava Klause, byl základem seznamu „pravdoláskařů“, který Bartoš později rozšířil o seznam Židů. Sám ho vznosně nazývá Dvorana židovské slávy. Celý seznam neustále rozšiřuje i přesto, že jej kvůli němu v roce 2014 začal vyšetřovat Úřad pro ochranu osobních údajů. Ke své fobii ze sionismu se Bartoš ostatně hlásí knihou „Adam B. Bartoš: Zpověď. Jsem antisemita?“, kterou v lednu 2016 označil v recenzi novinář Jan Urban za „zřejmě nejrasističtější a nejvíce antisemitské dílko v polistopadové historii nakladatelského úsilí“.
Podpora Zemanovi i Ruské federaci
Mohlo by se zdát, že konspirace o údajných židovských spiknutích zaměstnají Adama B. Bartoše naplno: Není tomu tak. Když opouštěl prezidentský úřad Václav Klaus, dostal se do perimetru Bartošova zájmu kandidát Miloš Zeman. Tomu pomohl nemalou měrou během kampaně vylhaným článkem o údajném umístění hákového kříže a obrazů s hajlujícími lidmi na hradě manželky Karla Schwarzenberga. Dlužno podotknout, že na Zemanových stránkách viselo toto dílko i poté, co se za něj Bartoš musel omluvit.
Bartoš svoje představy o tom, kdo má být v čele země, prezentuje i nadále: V lednu 2014 založil politickou stranu Ne Bruselu – Národní demokracie, kde zdůrazňuje, že je nutné ponechat vedení země předním mužům našeho národa, kteří nejlépe ztělesňují jeho český nebo slovanský charakter. Své členy a sympatizanty strany ujišťuje o neutuchajícím vlastenectví, ale už měsíc po založení strany, tedy v únoru 2014, poslal na ambasádu velvyslanci Ruské federace dopis. V něm vyjádřili podporu postupu Ruské federace vůči Ukrajině, která v únoru téhož roku anektovala Krym. V dopise označil Rusko za „hlavní baštu proti západním velmocím“, aniž by při tom vzal v potaz, že se Česká republika oficiálně považuje za součást stejného sektoru.
Bartoš od založení strany uspořádal několik demonstrací, které proběhly bez valného zájmu a především politického dopadu. Do centra pozornosti se dostal až loni v létě coby národní buditel s oprátkami, se kterými mával 1. července 2015 na demonstraci proti migrantům. Do euforie ho zjevně přiváděly i šibenice v davu a během proslovu ujišťoval přítomné, že politici budou potrestáni „trestem nejvyšším“. Vyzval přítomné k pochodu před Úřad vlády a řekl, že tam znovu svoje požadavky zopakujeme a ukážeme „tohle“, načež zvedl nad hlavu oprátku
Demonstrace proti imigraci 1.7.2015
Po protižidovských výrocích padlo obvinění
V průběhu uplynulého roku si ale Bartoš zadělal na trest vlastní. Loni o Velikonocích se totiž vydal spolu se svým spolustraníkem L. Zemánkem a dalšími muži do Polné k hrobu Anežky Hrůzové i na místo, kde byla roku 1899 zavražděna. Tam po proslovech zanechali ceduli s její fotografií a vzkaz: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“ Pod text se podepsali Bartoš a Zemánek. Fotky poté zveřejnili. Trestní oznámení na oba tehdy podal brněnský radní Michal Doležal.
Policie případ došetřila až letos a Bartoš se Zemánkem si vysloužili obvinění pro podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod. Jihlavský soud udělil oběma zatím nepravomocný trest v trvání jednoho roku, s podmíněným odkladem na dobu dvou let. Bartoš i Zemánek obvinění zatím statečně odolávají výkřiky, že jim prý nebylo doručeno a pokud ano, podají proti němu odpor.
Právě tato epizoda budí zdání, že je pro Bartoše antisemitismus zásadní problém. V Debatním klubu vysílaném 3. prosince loňského roku se novinář Pavel Novotný Bartošovi ironicky vysmál, že z marketingového hlediska ztrácel několik let řešením židovské otázky, zatímco jeho extremističtí konkurenti vsadili na přímočařejší notu a migrační otázku. V tomto směru mu ale Novotný křivdí.
Rozhovor Bartoše a Pavla Novotného v Debatním klubu 3.12.2015
Bartoš mu v pořadu správně oponoval, že nepustil ze zřetele ani migranty, které označuje za vetřelce a islám považuje vedle judaismu za „asijské náboženství“. Připomněl svoje „oprátkové extempore“ na zmíněné demonstraci loni v červenci a rozzářeně si připisoval i zásluhy na pochodu neonacistů k Úřadu vlády, který se odehrál loni 17. listopadu po demonstraci na Albertově. Bartoš v Debatním klubu poukázal na počet účastníků a tvrdil, že on a tito lidé reprezentují 95 % obyvatel. Volební průzkumy, podle kterých by se jeho strana do parlamentu vůbec nedostala, označil za zmanipulované.
Pochod na úřad vlády 17.11.2015
Bartošovu mysl zaměřenou na čistotu rasy zaměstnávají migranti i nadále. Pro ten účel se spojil a pózuje s frakcí Obrtelovy domobrany, o níž jsme nedávno informovali a stejně jako loni Obrtel s Vyvadilem, dnes pro změnu Bartoš tvrdí, že naší zemí „neprojedou okupanti“, tedy transportéry vojsk NATO. To, že je součástí NATO i naše republika a tudíž i příslušníci armády České republiky, Bartoš pomíjí.
To, že se vedle antisemitismu urputně věnuje i migrační otázce způsobem, který je v rozporu s platnými zákony, přineslo Bartošovi další obvinění z trestného činu. Stalo se tak po demonstraci 27. března letošního roku, kdy opět vyhrožoval politikům „trestem nejvyšším“, zmínil možnost defenestrace a ve svém projevu uvedl, že zatím se na demonstraci střílelo slepými a vyzval ke „zbavení vlastizrádných elit“. Policie přibližně po deseti minutách projev přerušila, Bartoše zadržela a posléze mu sdělila obvinění.
Projev a následné zatčení Bartoše:
Kvůli knihám, které vydává a propaguje na něj letos v lednu podali také trestní oznámení Kateřina Dejmalová a Karel Šling. Jak uvedl Deník Referendum, podle oznamovatelů vykazuje jeho jednání souběžně znaky čtyř trestných činů: podněcování k nenávisti vůči skupině osob, dále hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, a je projevem sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.
Výcvik se střelnými zbraněmi
Bartošovi ale nestačí své stoupence pouze obelhávat, rád by je viděl připravené použít zbraně: Už dříve na svém facebookovém profilu zval Bartoš členy Národní domobrany na střelnici, kde pózoval u terče s fotografií premiéra Sobotky. O Sobotkovi Bartoš v debatě s Novotným tvrdil, že „musí poslouchat“ zednářské lóže, jinak by byl ohrožen na životě. Patrně proto na něj raději míří rovnou sám. V pátek 22. dubna navíc Bartoš své výzvy ke spolupráci s Národní domobranou zopakoval a na svém facebookovém profilu zval na setkání spolku, který nese znaky ozbrojené složky založené v rozporu se zákonem.
Jak dlouho budou ústavní činitelé hájit extremisty?
Není ale jasné, proč právě stát nechává nadále několikrát obviněného člověka pokračovat v činnosti, která nese znaky stejných trestných činů. Počínání konspirátora, antisemity a rasisty Adama B. Bartoše má o to závažnější rozměr, že se hřál v přízni posledních dvou úřadujících prezidentů. Ti sice jeho extremistické výroky veřejně neschvalují, nicméně Václav Klaus mu udělil audienci a pózoval s ním v době, kdy Bartoš začal vytvářet seznamy.
A Miloš Zeman, který před časem rádoby vtipně uvedl nedemokratickou možnost odstranění právě premiéra Sobotky kalašnikovem, neměl problém pozvat Bartoše na oslavy státního svátku v době, kdy na Pražský hrad nedostali pozvání někteří rektoři. Pokud se dva nejvyšší ústavní činitelé nedokážou distancovat od extremistů Bartošova typu a podpory jejich příznivců, vykládají si pak tito jejich vstřícnost jako souhlas s jejich cíli i prostředky. A tady končí veškerá legrace…