Rodiny osob, které před třemi týdny ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás unesli do Pásma Gazy, v sobotu požádaly o schůzku s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, ministrem obrany Yoavem Gallantem a dalšími členy válečného kabinetu. Ti se s nimi večer sešli, uvedl server Times of Izrael. Z jednání zatím nejsou známé bližší podrobnosti. Rodiny mají stále větší obavy o život svých blízkých v souvislosti se zesílenými údery izraelské armády vůči Gaze.
Pásmo Gazy, kde žije přes dva miliony lidí na území menším než Praha, izraelská armáda v pátek večer mohutně ostřelovala, podle tiskových agentur nejsilněji od útoku Hamásu ze 7. října na Izrael. V noci také armáda provedla další pozemní výpady do tohoto území a stále tam bojuje s radikály z Hamásu. Ministr obrany Galant řekl, že armáda přešla do další fáze války a že tato operace potrvá do odvolání. Podle reportéra BBC v Pásmu Gazy nyní panuje totální chaos kvůli výpadku telekomunikačních sítí, který trvá od pátečního večera.
„Tahle noc byla nejhorší ze všech nocí. Byla to nekonečná noc na pozadí velké operace armády v Pásmu Gazy a naprosté nejistoty ohledně osudu unesených, kteří jsou tam zadržováni a jsou také vystaveni těžkému bombardování,“ uvedlo v prohlášení uskupení, které rodiny unesených zastupuje. „Úzkost, frustrace a hlavně obrovský hněv, že se nikdo z válečného kabinetu neobtěžoval setkat se s rodinami unesených, aby jim vysvětlil jednu věc – zda pozemní operace ohrožuje bezpečnost 229 rukojmích v Gaze,“ stojí dále v prohlášení.
Server The Times of Israel informoval, že policie navzdory zákazu politických shromáždění během nynější války Izraele s Hamásem povolila na sobotní večer demonstraci před Netanjahuovým domem ve městě Caesarea, které leží mezi Tel Avivem a Haifou. Policie po zprávách, že manifestace se nesmí konat, vydala „objasnění“, v němž uvedla, že „právo na demonstrace je základním kamenem demokracii v této zemi“. Dodala ale, že manifestace se musí konat v souladu s právem a instrukcemi bezpečnostních složek.
Izraelský premiér a jeho koaliční vláda, v níž jsou i krajně pravicové a ultraortodoxní strany, od útoku Hamásu na Izrael ze 7. října čelí od řady Izraelců kritice za to, že nedokázali zajistit bezpečnost obyvatel Izraele. Při útoku hnutí Hamás zemřelo na izraelské straně podle izraelských zdrojů na 1400 lidí, většinou civilistů, včetně dětí. Zatímco několik činitelů izraelské armády a tajných služeb už přiznalo svůj díl odpovědnosti za selhání a podcenění rizika ze strany Hamásu, Netanjahu tak neučili. Až tento týden pouze řekl, že „každý bude muset dávat odpovědi k tomu útoku, včetně jeho, ale až po válce“. Odvetné izraelské útoky na Pásmo Gazy podle sobotního vyjádření palestinských úřadů připravily o život nejméně 7700 lidí.