Původ nového typu koronaviru stále ještě není vyjasněný. Ve hře je rybí trh v čínském městě Wu-chanu, podezření kromě toho padá i na laboratoř zkoumající netopýry. I ta je ve Wu-chanu. Přední německý virolog Christian Drosten kromě toho přichází s třetí možností, podle níž netopýři tento virus sice roznášejí (znám má být i jejich konkrétní druh), nicméně jen jako mezihostitelé. Původcem je podle něj jiné zvíře.
Šéf Institutu pro virologii při berlínské Charité, Christian Drosten uvádí jako možného původce psíka mývalovitého. Podotýká, že nákazu dřívější podobou koronaviru SARS vědci před lety zaznamenali jak u cibetkovitých šelem, tak ale i u mývalů, kteří se v Číně hojně chovají. Podle zmíněného virologa by mohli být původci nového typu koronaviru právě oni. Nastínil to v rozhovoru pro rakouský veřejnoprávní rozhlas ORF. Rozšíření viru na diskutovaný rybí trh vysvětluje tím, že lidé, kteří tam pracovali, se často vypravují i do míst, kde se chovají právě mývalové.
Podezřelá jako možný zdroj nákazy je nicméně nadále i jedna čínská laboratoř zkoumající netopýry. V polovině února na ni ve své studii zveřejněné v online databázi Researchgate ukázali dva čínští vědci. Autoři uváděli, že považují za možné, že příčina šíření nového koronaviru je v jedné laboratoři v centru čínského města Wu-chan, vzdálené jen 300 m od rybího trhu, odkud byly hlášené první případy nákazy.
Vědci se vypravovali za netopýry do jeskyní, kde pátrali po dosud neznámých původcích nemocí, které zkoumali právě ve Wu-chanu. To vysvětluje souvislost mezi Wu-chanem a netopýry, méně však už výskyt koronaviru na rybím trhu, kde v té době žádní netopýři nebyli. Výše zmíněná studie ovšem záhy po zveřejnění z databáze zmizela a za původce přenosu koronaviru na člověka vědci zatím označují divoká zvířata. Virus se v těle svého nového hostitele nejprve přizpůsoboval novým podmínkám a poté se začal šířit z člověka na člověka.