Několik tisíc lidí v pátek v hlavním městě Gruzie protestovalo proti kontroverznímu návrhu zákona o transparentnosti zahraničního vlivu, uvedla agentura AFP. Počet demonstrantů v Tbilisi ale podle ní poklesl oproti předchozím večerům, kdy do ulic vyšly desítky tisíc lidí. Ve středu, kdy parlament schválil návrh ve druhém čtení, policie rozháněla demonstraci slzným plynem i gumovými projektily, dodala.
Zákon má podle vládní strany Gruzínský sen zajistit průhlednější financování nevládních organizací, zatímco podle kritiků jde o předlohu sepsanou podle ruského vzoru. Norma Kremlu pomohla rozdrtit opozici a umlčet nezávislá média. Návrh kritizuje Evropská unie a Spojené státy.
Demonstranti v pátek protestovali před hotelem, který patří společnosti oligarchy Bidziny Ivanišviliho, pokládaného opozicí za stále nejsilnějšího hráče v zákulisí režimu. V hotelu se právě konala konference za účasti členů vlády. Dav pak zamířil před sídlo vládnoucí strany, kde skandoval „Neunavíme se!“, „Gruzie vyhraje!“ a „Ne ruské vládě!“.
Policie podle ministerstva vnitra v pátek zatkla jednoho demonstranta, ve čtvrtek zadržených bylo 23. Podle novinářů šlo o studenty, kteří na náměstí Hrdinů usednutím do vozovky zablokovali dopravu. Týž den vysoký komisař OSN pro lidská práva vyzval vládu, aby předlohu stáhla z jednání parlamentu, a premiér Irakli Kobachidze podle TASS odvolal svou návštěvu Spojených států, která byla podmiňovaná stažením sporné předlohy z parlamentu. USA podle velvyslankyně Robin Dunniganové znepokojuje odhodlání vládnoucí strany prosadit právní normu, která Gruzii vzdaluje od euroatlantické budoucnosti.
Třetí a poslední čtení návrhu zákona se očekává v polovině května. Gruzínský sen podobný návrh loni po rozsáhlých protestech stáhl, nedávno však oznámil, že předlohu mírně upravil, a znovu ji předložil parlamentu. V Tbilisi od 9. dubna demonstrují odpůrci návrhu.
Předloha zákona vyžaduje, aby se organizace, která dostává více než pětinu svého rozpočtu ze zahraničí, zaregistrovala jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“.
Gruzínský sen, který v pětimilionové kavkazské zemi vládne od roku 2012, obviňují kritici z autoritářských sklonů a přílišné blízkosti k Rusku. Vládní strana podle průzkumů veřejného mínění zůstává nejoblíbenějším uskupením v zemi, i když její popularita od posledních voleb v roce 2020 zeslábla.