
Švédská policie, ilustrační foto FOTO: Markéta Mitrofanovová / FORUM 24
FOTO: Markéta Mitrofanovová / FORUM 24

Jeden z nejbrutálnějších sériových násilníků ve Švédsku Jordanis Kouroutsidis, známý pod přezdívkou Přízrak, byl znovu odsouzen. Prvního zločinu tohoto typu se přitom dopustil už v roce 1988. K poslednímu případu došlo loni v říjnu, pouhé čtyři měsíce od jeho podmínečného propuštění za skutek spáchaný v roce 2020.
Šestatřicet let po prvním znásilnění byl zatčen a v úterý odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení. Zločin spáchal loni v říjnu v Kålleredu nedaleko Göteborgu. Recidivista, který ženy znásilňuje v bílé kukle s vystřiženými otvory pro oči, dostal od švédských médií přezdívku Přízrak.
V pořadí již šesté znásilnění, za něž byl odsouzen, se odehrálo v místnosti na odpadky. Oběť k setkání donutil výhrůžkami. „Neunikneš,“ napsal jí mimo jiné v esemesce. Uvedl také, že má nůž a že když nebude souhlasit s pohlavním stykem, „seberou ji jiní“. Právě písemná komunikace mezi pachatelem a obětí byla u soudu jedním ze stěžejních důkazů.
Poškozenou kontaktoval pouhé čtyři měsíce po svém podmínečném propuštění. Pobyt za mřížemi mu byl zkrácen o více než 600 dnů, přestože byl „posouzen jako osoba s vysokým rizikem opakování sexuálních trestných činů“. Vyhlédnutou oběť začal bombardovat výhrůžnými esemeskami, až nakonec se setkáním souhlasila.
Sex prý byl dobrovolný
Během celé schůzky žena telefonovala se svou přítelkyní – byla to právě ona, kdo zalarmoval policii, takže muž byl rychle zadržen. Poškozená při výslechu uvedla, že znala jeho minulost, což přispělo k tomu, že jeho výhrůžky brala vážně. Přízrak odmítl, že by spáchal trestný čin. Policii řekl, že měl se ženou pohlavní styk, ale že byl dobrovolný.
Okresní soud v rozsudku konstatoval, že ženin popis průběhu událostí je dlouhý, jasný, souvislý a podrobný. Historie zpráv v jejím telefonu také podle verdiktu podporuje její příběh.
Kouroutsidisovu výpověď považoval soud za méně důvěryhodnou. „Jeho informace o tom, že poškozená se sexuálním stykem souhlasila, je v přímém rozporu s tím, co vyplývá z jejich písemné konverzace,“ uvádí se v rozsudku.
Při vyšetřování muž nevykázal „žádné projevy viny nebo studu ani pocit odpovědnosti za jakýkoli podíl na činu“. Při rozhodování soudu měl také velkou váhu fakt, že se jedná o recidivistu. Kromě pobytu ve vězení musí rovněž zaplatit odškodné ve výši zhruba půl milionu korun.
Státní zástupce Mikael Sjöholm pro deník Dagens Nyheter uvedl, že je s rozsudkem spokojen. „Okresní soud v zásadě rozhodl zcela v souladu s obžalobou.“
Začal v osmnácti letech
V roce 1988 tehdy osmnáctiletý Jordanis přepadl několik žen v Tenstě na předměstí Stockholmu. Za znásilnění byl odsouzen ke čtyřem letům vězení. Po útěku z vězení následujícího roku přepadl další dvě ženy v Lundu, za což dostal další dva roky odnětí svobody. V roce 1992 byl odsouzen za nová přepadení, znásilnění a pokus o znásilnění ke dvěma letům a šesti měsícům vězení. Pak beze stopy na deset let zmizel, později se ukázalo, že žil v Řecku.
V roce 2017 se zaměřil na západní Švédsko, kde byl dvakrát odsouzen za znásilnění ke čtyřem a půl roku vězení. Podmínečně byl propuštěn v lednu 2020, načež už v říjnu stanul před soudem za další znásilnění, za něž si měl odsedět čtyři roky. Propuštěn byl v červnu 2024.