Někdejší ministr financí a pravděpodobný budoucí český premiér Andrej Babiš patří bez jakýchkoliv pochybností mezi nejkontroverznější postavy našich politických dějin, to snad nakonec musí uznat i jeho nejloajálnější voliči. Zakladatel hnutí ANO však svou manipulativní a propagandistickou činností zcela zastiňuje fakt, že v rodině Babišových není zdaleka jediným s nelichotivou historií. Podívali jsme se pod povrch jeho nejbližším příbuzným z minulosti i současnosti a zde je stručný výčet:
Matka Adriana Babišová (1927–2008). Ta je pravděpodobně nejméně výraznou, přesto ne zcela přehlédnutelnou postavou z klanu Babišů. Narodila se jako Scheibnerová a její profesní život zastínil svou aktivitou manžel Štefan (viz dále). Pracovala jako tajemnice ve vědeckých institucích a později v Ústavu marxismu-leninismu, takže měla možnost rodinu ideologicky dostatečně zakotvit. Aktivně se angažovala mezi komunisty, byla ve Straně, působila také v různých komisích ustavených Komunistickou stranou Slovenska nebo také v lidových soudech.
Otec Štefan Babiš (1922–2002). Vystudoval ekonomii a v padesátých letech vstoupil do Komunistické strany Slovenska. Působil jako delegát v Etiopii, později pracoval ve Francii či Švýcarsku, celý život se věnoval zahraničnímu obchodu. S režimem úzce spolupracoval a také neskrývaně sympatizoval. V 60. letech byl sice ze Strany z nijak závažných důvodů vyloučen, ale po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, kterou nepřímo schvaloval, mu bylo za jeho prorežimní aktivitu členství obnoveno. V 80. letech byl prověřován pro podezření z hospodářské kriminální činnosti, ale zachránila ho amnestie z roku 1985.
Bratr Alexander Babiš (*1961). Ani Andrejův mladší sourozenec není z těch, kteří by mohli mít čisté svědomí. V záznamech StB byl veden jako spolupracovník, ač sám tvrdí, že byl Státní bezpečností pouze monitorován. Tak či tak je zřejmé, že rodina Andreje Babiše je prorežimní činností doslova prolezlá. Alexander byl v roce 2015 na Slovensku obžalován z podvodu, kdy měl tamní pobočce společnosti ČEZ způsobit škodu bezmála 200 tisíc euro (něco přes 5 milionů korun). Ironií je, že slovenská pobočka je pod křídly české firmy ČEZ, která v této době spadala pod působnost ministerstva financí. A ministrem financí nebyl nikdo jiný než Andrej Babiš. Možná i proto ČEZ nakonec vymáhání vzdal.
Budoucí manželka Monika Babišová (*1974). Jeden z klíčových bílých koní Andreje Babiše. Jsou spolu dlouhá léta, dle Moničiných slov ještě z doby, kdy byl Babiš „pouhý“ obchodní ředitel Petrimexu. Často je jí vyčítáno, že jde po penězích, to ona ale popírá s tím, že se s Andrejem dali dohromady ještě v době, kdy zdaleka nebyl miliardářem. Monika byla v minulosti Babišem dosazovaná do různých orgánů jeho firem, především pak v souvislosti se schvalovacím procesem proslulého zákona „lex Babiš“, kvůli němuž musel převést řadu formálních pozic právě na své bílé koně. Jako Babišova nastrčená postavička působí i Moničin bratr Martin Herodes, který byl i v kontrolních orgánech nechvalně proslulého Čapího hnízda.
Andrejovy děti. Díky tomu, že bílými koňmi Babiše jsou dokonce i jeho potomci, především dcera Adriana Bobeková, která taktéž figuruje v různých oficialitách Babišových firem, můžeme očekávat, byť ctíme presumpci neviny, že i další generace rodu budou pokračovat v trendu, který Andrej Babiš nastolil.
Je tak na místě dávat si pozor nejen na Babiše jako osobu, ale i na od pohledu nenápadné postavy z jeho nejbližšího okolí – ať už rodiny, nebo přátel –, jež mají v rámci „babišokracie“ jakýkoliv větší či menší vliv. Lidé napojení na Babiše totiž zpravidla nejsou zrovna z těch, kteří by se mohli chlubit čistým svědomím.
(uvedené informace vychází z velké části z Wikipedie, která ve většině informací vychází z knihy Tomáše Perglera „Příběh oligarchy“)