Ruská propaganda podporující invazi na Ukrajině se opět ozvala. Televizní moderátor Vladimir Solovjov ve vysílání prohlásil, že Rusko neuznává existenci Ukrajiny. Opět se domáhal také obnovení sféry vlivu z roku 1989.
„Bělověžskou dohodu nikdo neschválil. Rusko ji neschválilo. Neuznáváme existenci Ukrajiny,“ prohlásil v ruské televizní stanici OrcTV Solovjov, který je označován za hlavního Putinova propagandistu. Bělověžská dohoda, která v roce 1991 ukončila existenci Sovětského svazu, přitom byla podepsána také zástupci Ruské federace, konkrétně prezidentem Borisem Jelcinem a státním tajemníkem Gennadijem Burbulisem.
„Vyvstává otázka: na základě čeho se stala Ukrajina, která není legálním následníkem Sovětského svazu, členem OSN? Může být členem pouze jako Ukrajinská sovětská socialistická republika,“ rozčiloval se dál Solovjov. Podle něj je Ukrajina nacistický útvar a neměli bychom uznávat žádné její instituce.
„Pro nás nemá Ukrajina žádné hranice. Pro nás tento útvar neexistuje,“ zopakoval. Znovu se také dovolával obnovení sféry vlivu bývalého Sovětského svazu. „Měli bychom fyzicky dojít na hranice z roku 1989 a měli bychom požadovat obnovení sféry vlivu Ruska z roku 1989.“
Jeden z jeho hostů v debatě naznačil, že Bělorusko a někteří spojenci Ruska ve střední Asii by možná nebyli stejného názoru. Solovjov ho ale téměř okamžitě přerušil. „S nimi můžeme vyjednávat. Podepíšeme mírové dohody a můžeme se s nimi dohodnout na postupu odchodu ze Sovětského svazu. S nimi žádný problém nemáme,“ sdělil. „Můžeme to s nimi vyřešit na právní bázi. Ale ti nacističtí bastardi by měli dostat pěstí do hlavy,“ uzavřel.
Debata probíhala v době stého výročí vzniku Sovětského svazu.
8. prosince 1991 podepsali prezidenti Ruska a Ukrajiny a předseda Nejvyšší rady Běloruska na schůzce ve Viskuli v Bělověžském pralese takzvanou bělověžskou dohodu o vytvoření Společenství nezávislých států (SNS), která ukončila existenci tohoto útvaru. Současný ruský prezident Vladimir Putin o rozpadu Sovětského svazu v minulosti mluvil jako o „největší geopolitické katastrofě“ 20. století.