Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval při příležitosti 1. dubna před informacemi, které se objevují na internetu. Připomněl, že jejich pravdivost je potřeba ověřovat nejen na apríla, ale po celý rok.
„1. duben je jediný den, kdy jsme k informacím na internetu skutečně kritičtí. Ověřujte nejen na apríla, ale i v průběhu celého roku a nevěřte hned všemu, co se píše na internetu nebo ‚přišlo WhatsAppem‘,“ napsal NÚKIB na sociální síti.
Podle průzkumu agentury Median pro institut CEDMO z loňského srpna si téměř tři čtvrtiny Čechů myslí, že dezinformace, které se šíří po internetu, jsou závažný problém. Jako málo závažné je hodnotí přes čtrnáct procent lidí. Necelých osm procent pak nepravdivé a manipulativní informace na webu nepovažuje za žádný problém.
Nepravdy na internetu považují za závažné o něco více ženy než muži. Roli v posuzování dezinformací hraje i věk, nejproblematičtější přijdou nepravdy na webu lidem ve věku 16 až 24 let. Čím starší Češi jsou, tím méně jim šíření dezinformací přijde jako potíž. Nejméně je tak vnímají lidé nad 65 let.
Proti dezinformacím na internetu chce bojovat také ministerstvo vnitra. Společně s dalšími složkami veřejné správy spustilo loni na podzim projekt Nenaletět.cz, který má občanům pomáhat orientovat se v informacích na internetu a rozpoznávat dezinformace, lži a nepodložené informace.